Öğrencilerden Rizelilere destek

TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden gelen, Hidroelektrik Santral (HES) karşıtı yaklaşık 80 öğrenci, Fındıklı Halkı ile birlikte HES’lere karşı eylem yaptılar.


TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden gelen, Hidroelektrik Santral (HES) karşıtı yaklaşık 80 öğrenci, Fındıklı Halkı ile birlikte HES’lere karşı eylem yaptılar.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Kolektifi adı altında buluşan Orman Mühendisliği ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri ilk önce, HES’lerin yapılması planlanan Çağlayan ve Arılı Vadilerini gezdiler. Döviz ve pankartlarla yürüyüş yapan öğrenciler sloganlar atarak yerel halkın mücadelesine destek verdiler. “Üniversiteliler burada halkın yanında”, “Çaya, fındığa derelere dokunma”, “Bu dere bu halk satılamaz” şeklinde sloganlar atan öğrenciler vadilerdeki gezilerden sonra ilçe merkezinde toplanan vatandaşlarla ile birlikte Fındıklı Cumhuriyet Caddesi’nden Çarşıbaşı mevkiine doğru yürüyüş yaptılar.
Tahiroğlu Köprüsü’nde basın açıklaması yapan gençler, “Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri olarak halkın yanında olmaya ve suyu ticaretleştirmeye çalışanlara karşı durmaya devam edeceğiz. Fındıklı halkının geçmişteki direnişlerine; televizyon ve gazetelerden gördüğümüz haberde şahit olduk. İkizdere gibi teslim olmamak ve teslim etmemek için bu direnişinizde bizlerde yanınızda olacağız. Yumurtalarımızı da aldık geldik. Derenizi sattırmayın “ dediler.
Açıklamanın ardından Arılı Vadisi’ne giden öğrenci grubu vadi boyunca slogan ve alkışlar eşliğinde yürüdü. Akşam saatlerinde Gürsü köyü çay alım yerinde düzenlenen programda Derelerin Kardeşliği Platformu ve Fındıklı Dereleri Koruma Platformu sözcüleriyle birlikte HES karşıtı slayt sunumlarda bulunan ekip bir de tiyatro gösterisi yaptı. Gösterinin konusu ise daha önceden Fındıklı’da düzenlenen bilgilendirme toplantılarında yumurta ve taşlarla kovulan santral sahiplerine göndermeler yapıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci kolektifi grubu geç saatlerde alkışlar eşliğinde Trabzon’a geri döndü. (Rize/EVRENSEL)
www.evrensel.net