Mahkemeye gidemedi

ERZİNCAN Cumhuriyet Başsavcı’sı İlhan Cihaner’in sanıkları arasında olduğu Erzincan’daki Ergenekon davasının kilit tanığı ilginç bir şekilde tutuklandı.


ERZİNCAN Cumhuriyet Başsavcı’sı İlhan Cihaner’in sanıkları arasında olduğu Erzincan’daki Ergenekon davasının kilit tanığı ilginç bir şekilde tutuklandı. Cihaner’in talebi üzerine 14 Nisan’da mahkemeye ifade vermeye hazırlanan Gizli Tanık X, Erdal Zirek, 2007’deki bir gasp olayından dolayı Gaziantep’te yakalanarak cezaevine gönderildi.
KRİTİK İFADE
Zirek, Cihaner’e verdiği ifadede “Savcı Şanal’ın bilgisi dahilinde İliç Savcısı Bayram Bozkurt’un kendilerinden para karşılığı bomba temin etmelerini ve bu bombaları jandarmanın bahçesine gömmelerini istediklerini” söyledi. Zirek’in daha sonra ifade değiştirdiği ve Şanal’a “Çeşitli vaatler ve baskıyla kandırılarak ifade verdim” dediği iddia edildi.
Cihaner’in talebiyle mahkemeye ifade vermesi beklenen Zirek Gaziantep’te yol çevirmesinde gözaltına alındı. Zirek’in mahkemede, “Erzurum’a mahkemeye gittiğim zaman da yakalanmıştım” sözleri dikkat çekti. Şanal, Zirek’in kendisinin savcılığa geldiğini iddia etmişti.
Öte yandan Başsavcısı Cihaner’in dosyası “Ergenekon” davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. (İSTANBUL)
www.evrensel.net