Pilotlara kül baskısı

AVRUPA’da günlerce devam eden uçuş yasağının önceki gün kaldırılması, beraberinde birçok tartışmayı da getirdi.


AVRUPA’da günlerce devam eden uçuş yasağının önceki gün kaldırılması, beraberinde birçok tartışmayı da getirdi. Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği (IATA), sert açıklamalar yaparak politikacıları yavaş hareket etmekle suçlarken, pilotlar, havayolu şirketlerinin ticari kaygıları yüzünden aceleci davrandığını söylüyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Avrupa Kokpit Cemiyeti (ECA) Başkanı Philip von Schöppenthau, günler süren uçuş yasaklarının havayolu şirketlerinde ticari kaygılar oluşturduğunu, bu yüzden pilotlara aşırı baskı uyguladıklarını söyledi. “Bugüne kadar havayolu firmalarının ticari kaygılar yüzünden pilotlara aşırı baskı uyguladıklarını, hatta daha önce uçmadıkları rotalarda uçmalarını istediklerini gördük. Karşı çıkanlar rütbe düşürülmesiyle ya da işten çıkarılmayla tehdit edildiler. Bugün de havayolu şirketlerinin üzerinde büyük bir baskı var” diyen Philip von Schöppenthau, İzlanda’daki volkan patlamasının havayolu sektöründe pilotlarla firmaları karşı karşıya getirdiğini ifade etti. “Pilotlar, İzlanda’daki volkanik patlamanın etkileriyle ilgili yeterli bilgi sahibi değiller. Kül bulutlarının uçaklar üzerinde ne gibi etkileri olduğu henüz tam olarak bilinmiyor” diyen Philip von Schöppenthau, volkanik patlama gibi durumlar için güvenli bir prosedür hazırlanmasının elzem olduğunu söyledi.
Avrupa’nın bazı ülkelerinde pilotlar uçuş güvenliğinin sağlanabilmesi için yeni standartların belirlenmesi gerektiğini ifade ediyor. Norveç’te Pilotlar Birliği, ekonomik kaygılar yüzünden uçuş güvenliğinin ikinci plana atıldığını ifade ederek, havayolu firmalarını kınamıştı.
KARGO UÇAĞI DÜŞTÜ
Bu arada, Filipinler’in başkenti Manila’nın kuzeyindeki Clark Havalimanı’na 35 kilometre yakınlarında bir Rus kargo uçağı düştü. Kazanın uçağın acil iniş yapmaya çalıştığı sırada meydana geldiği belirtildi.
İlk belirlemelere göre uçak kablolarında kısa devre sonucu yangın çıktığı ve acil iniş gerçekleştirmek zorunda kaldığı ifade edildi. Kazada 3 kişi hayatını kaybederken 3 kişi de yaralandı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net