Ankara’da kutlama erken başladı

ANKARA’da 1 Mayıs öncesi dün sanayi siteleri, organize sanayi bölgeleri ve semtlerde yapılan açıklamalarla, emekçiler 1 Mayıs’a katılmaya çağrıldı.


ANKARA’da 1 Mayıs öncesi dün sanayi siteleri, organize sanayi bölgeleri ve semtlerde yapılan açıklamalarla, emekçiler 1 Mayıs’a katılmaya çağrıldı.
Ankara Mobilyacılar Sitesi’nde işçiler, 1 Mayıs öncesi basın açıklaması yaptılar. Emek Partisi’nin çağrısıyla dün öğle paydosunda Yahya Galip Vergi Dairesi önünde buluşan işçiler adına, açıklamayı Sabri Kaya yaptı. 1 Mayıs’ı doğuran kölelik koşullarının hâlâ sürdüğünü belirten Kaya, “Bu saldırılar karşısında sessiz kalmak, bize reva görülenleri kabul etmek, yarım asırdan fazla yüz binlerce emekçinin geçim kapısı olana Siteler’in yok edilmesine onay vermek demektir” dedi. İşçi, memur, köylü, küçük esnaf, öğrenci ve kadınların birlik olması halinde kazanmalarının önünde hiçbir engel olmadığını belirten Kaya, 8 saat iş günü, insanca yaşanacak bir ücret ve demokratik bir anayasa talepleriyle “iş, ekmek, özgürlük” için 1 Mayıs’ta Sıhhiye’deki mitinge katılacaklarını söyledi.
SİNCAN’DA ÇAĞRI
1 Mayıs Tertip Komitesi de, çoğunlukla örgütsüz işyerlerinin bulunduğu Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde 1 Mayıs çağrısı yaptı. Dün Organize Sanayi Bölgesi Camii önünde bildiri dağıtımı yapan tertip komitesi üyeleri, işçileri örgütlenmeye ve talepleriyle 1 Mayıs mitingine katılmaya çağırdılar.
Tertip komitesi üyeleri daha sonra, Sincan Lale Meydanı’nda da bir basın açıklaması yaparak emekçileri 1 Mayıs’ta taleplerini haykırmaya çağrıldılar.
KEÇİÖREN’DE ORTAK EYLEM
Keçiören’de de Eğitim Sen Ankara 3 No’lu Şube’nin çağrısıyla Keçiören Dayanışma Evi, Halkevleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Ovacık-Der, ÖDP, EMEP, TKP, EDP ve BDP’nin katıldığı bir basın açıklaması yapıldı. Keçiören İncirli Lisesi Yunus Emre Caddesi’nde yapılan açıklamada, Eğitim Sen 3 No’lu Şube Sekreteri Aytekin Salihoğlu, işsizliğin Keçiören halkını da derinden etkilediğini ve tepkilerini 1 Mayıs alanlarından güçlü bir biçimde seslendirileceklerini söyledi. Salihoğlu, “Bizler Keçiören Demokrasi Platformu temsilcileri olarak; işçileri, emekçileri, işsizleri, kadınları, gençleri, emek ve demokrasi güçlerini, taleplerimizin gerçekleşmesi için 1 Mayıs günü saat 11.00’de tren garında toplanarak Sıhhiye Meydanı’nda yapacağımız mitinge katılmaya davet ediyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net