Norveç’te tüm ülkede kutlandı

NORVEǒte bu yıl da 1 Mayıs; Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger kentleri başta olmak üzere ülke genelinde kutlandı.


NORVEǒte bu yıl da 1 Mayıs; Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger kentleri başta olmak üzere ülke genelinde kutlandı. Norveç Sendikalar Konfederasyonu (LO) ile sosyal demokrat İşçi Partisi’nin (AP) temel sloganı, “İş için iş birliği” oldu.
LO yöneticileri, çeşitli bölgelerde kutlamalara katılıp konuşmalar yaptılar. Norveç Başbakanı ve AP Başkanı Jens Stoltenberg ise Hamar ilinde kutlamaya katıldı.
OSLO’DA YAĞMUR ALTINDA
Başkent Oslo’da 1 Mayıs kutlaması soğuk ve yağmurlu havada Youngstorget Alanı’nda “Düşük ücretliler eşit ücret için mücadele et-Ilımlılık işyerini garantilemiyor” temel sloganı altında yapıldı. Havanın soğuk ve çok yağmurlu olduğu mitinge 3 bini aşkın kişi katıldı.
Kutlamalara sendikalar, siyasi partiler ve bu partilerin gençlik örgütleri, değişik kitle örgütleriyle göçmen grupları kendi talepleriyle katıldı.
Oslo’da LO başkanı Roar Flåthen’nin yanı sıra LO Oslo başkanı Roy Pedersen, Enerji ve Sanayi Sendikası başkan yardımcısı Liv Undheim ile Oslo AUF başkanı, ve Norveç Filistin komitesi başkanı birer konuşma yaptılar.
Yapılan konuşmalardan sonra yürüyüşe başlandı.
Oslo’daki kutlamada belirlenen diğer sloganlardan bazıları da şöyle oldu:
2011 yılında yeni çoğunluk-Oslo halkı şehri geri al.
Vergiyi hisse ve dövize uygula-vergi cennetine karşı mücadele et.
Refah kesintilerine hayır-hasta ve özürlüleri cezalandırma.
Daha iyi Norveççe eğitim.
Ücretsiz çocuk kreşi.
Norveç askeri Afganistan’dan dışarı.
AB’nin üçüncü post direktifine karşı veto.
Çok kültürlü Oslo’ya yatırım.
Filistin’i tanı. Utanç duvarını kaldır.
Her yıl 1 Mayıs’ta toplanan uluslararası yardım, bu yıl da toplandı. Bu yılki yardım “Halk dünyayı değiştiriyor” adıyla yapıldı ve Ekvador, Kamboçya ve Sudan’da kaynakların adil paylaşımı için çalışanlara gönderilecek.
(Oslo/EVRENSEL)
Mahmut Algünerhan
www.evrensel.net