‘Karzai, Taliban’la pazarlık yapıyor’ iddiası

İNGİLTERE’de yayımlanan The Guardian gazetesi, Afgan hükümetinin, Taliban liderlerine, silahlı mücadeleyi bırakma karşılığında sürgün teklifinde bulunacağını yazdı.


İNGİLTERE’de yayımlanan The Guardian gazetesi, Afgan hükümetinin, Taliban liderlerine, silahlı mücadeleyi bırakma karşılığında sürgün teklifinde bulunacağını yazdı. The Guardian’ın haberinde, bu teklifin, son 3 yılda yayılan ve yoğunlaşan direnişi kırmak amacındaki Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin uygulamaya koymaya çalıştığı uzlaşma programında yer aldığı ifade edildi.
Ana hatları Londra’da ocak ayında yapılan uluslararası konferansta Karzai tarafından açıklanan bu planın, mayıs sonunda düzenlenmesi beklenen “jirgaya” sunulacağı da kaydedildi. Konunun ayrıca, Karzai’nin 10-13 Mayıs’ta ABD’ye yapacağı ziyaret sırasında ABD yönetimiyle de ele alınması bekleniyor.
Haberde, teklif kapsamında, Taliban liderlerinin başka bir ülkeye sürgüne gitmesine izin verilebileceği; ayrıca Afgan hükümetinin, silah bırakan Talibanlar için halı dokumacılığı başta olmak üzere el sanatları sektöründe binlerce iş imkanı sağlanmasının da öngörüldüğü belirtildi. Karzai’nin, geçmişte birçok kez Taliban’a silah bırakma çağrısında bulunduğu biliniyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net