‘Dersim’in Kayıp Kızları’ Ankara’da

İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları” belgeseli, önceki akşam Kızılırmak Sineması’nda Ankaralı seyirciyle buluştu.


“İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları” belgeseli, önceki akşam Kızılırmak Sineması’nda Ankaralı seyirciyle buluştu. 13. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin en çok seyirciyle izlenen filmi de olan belgeseli, aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal’ın da olduğu çok sayıda sanatsever izledi. Film boyunca gözyaşlarını tutamayan izleyiciler, film bitiminde Yönetmen Nezahat Gündoğan’ı ayakta alkışladılar.
‘ACI ÖYKÜLER’
1937-1938’de yaşanan Dersim katliamı sonrası, hayatta kalan yüzlerce kız çocuğunun öyküsünü birkaçı üzerinden anlatan belgeselde, bugün yaşları 80’i geçkin olan dönemin çocuklarının tanıklıkları yer alıyor. Anneleri, babaları, kardeşleri ve akrabaları katledilen çocuklar, asker ailelerinin yanına verilir. Kimi Samsun’da, kimi Yozgat’ta, tanımadığı insanlarla yaşamaya zorlanır. Götürüldükleri yerlerde kız çocukları, sanki askerlermiş gibi sıfır numara tıraş edilirler. Ailelerinden birilerinin hayatta kalmış olmasını ümit etmekten başka çıkar yol yoktur onlar için; bir gün tekrar memleketlerine dönebilme hayaliyle yaşar, hayatta kalmış akrabalarını görmeyi arzu ederler. İşte “İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları”, bu çocukların izini sürüyor ve onların yıllarca çocuklarına dahi anlatmadıkları öyküleri ortaya çıkarıyor.
‘RESMİ TARİHİN
DIŞINA ÇIKILMALI’
Gösterimden sonra konuşan Yönetmen Nezahat Gündoğan, Dersim katliamının üzerinden 72 yıl geçmesine rağmen katliamın hâlâ yok sayıldığını ifade etti. “Anadolu topraklarında yaşanmış birçok acı var ve bu yaşananlar yok gibi sayılıyor. Resmi tarih söylemini yıkmak ve gerçekleri açığa çıkarmak zorundayız” diye konuşan Gündoğan, 20. yüzyılın başında Anadolu’da Rumların ve Ermenilerin, Avusturalya’da ise Aborjinlerin benzer katliamlara ve sürgünlere maruz kaldığına dikkat çekti. Filmin duyulmasından sonra ya Dersim evlatlığı ya da bir evlatlığın akrabası olan insanların kendilerini aradığını belirten Gündoğan, Dersim katliamıyla devleti temsil eden kurumların yüzleşmesi gerektiğini dile getirerek, katliamı anlatan bir belgesel için de kolları sıvadıkları müjdesini verdi. (Ankara/EVRENSEL)


Şiar Can Şener
www.evrensel.net