Erdoğan’a suç duyurusu

Erdoğan’a suç duyurusu

Bir grup Alman hukukçu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve son 10 yılın genelkurmay başkanları ile Milli Savunma Bakanları hakkında ‘Savaş suçu’ işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.Almanya’nın başkenti Berlin’de konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen hukukçular, Başbakan Erdoğan Erdoğan ile ge

Bir grup Alman hukukçu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve son 10 yılın genelkurmay başkanları ile Milli Savunma Bakanları hakkında ‘Savaş suçu’ işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Almanya’nın başkenti Berlin’de konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen hukukçular, Başbakan Erdoğan Erdoğan ile genelkurmay başkanları ve milli savunma bakanları hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Suç duyurusu dilekçesinde Başbakan Erdoğan, eski Milli Savunma bakanları İsmet Yılmaz, Sabahattin Çakmakoğlu ve Mehmet Vecdi Gönül ile eski genelkurmay başkanları Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt, İlker Başbuğ, Işık Koşaner ve Nejdet Özel’in, ‘Etnik bir gruba yönelik devlet terörü uyguladığı, savaş suçu işlediği ve kimyasal silah kullanılması talimatı verdiği’ belirtiliyor.

Avukatlar Britta Eder ve Dr. Heinz-Jürgen Schneider merkezi Karlsruhe’de bulunan Federal Başsavcılığı’na verdikleri başvuru dilekçesinde söz konusu kişilerin Almanya’ya gelmeleri halinde tutuklanmasını talep etti. Türkiye’de 2002 yılından bu yana yaşanan 10 olaya yer verilen suç duyurusu dilekçesine Demokrasi ve Uluslararası Hukuk Derneği (MAF-DAD), yazar Doris Gercke Prof. Norman Paech, Federal Meclis üyesi Harald Weinberg, Atom Savaşına Karşı Uluslararası Doktorlar Birliği (IPPNW)’den Dr. Gisela Penteker (IPPNW), Nürnberg Belediye Meclis Üyesi Marion Padua ve sosyolog Martin Dolzer de imza attı.

Avukatlar ayrıca, suç duyurusu dilekçesine ek olarak, 21 Kasım 2004’de 13 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz’ın polisler tarafından öldürülmesi ile HPG’lilerin kimyasal silahlarla öldürülmesi gibi olayların belge, görüntü ve tanık ifadelerinin yer aldığı dosyayı da teslim etti. Haklarında suç duyurusunda bulundukları kişilerin yargılanmasını isteyen hukukçuların, suç duyurusunun ayrıntılarına ilişkin Berlin’de basın konferansı düzenleyecekleri bildirildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net