25 Mart 2005 03:00

Kırgızistan'da sarı darbe

Kırgızistan'da hükümet karşıtlarının seçim sonuçlarına itirazlarıyla başlayan gösteriler hükümet darbesi ile sonuçlandı.

Paylaş
Kırgızistan'ın güney bölgelerinde seçimlerin ardından başlayan ve dün başkant Bişkek'e de sıçrayan eylemler hükümet darbesi ile sonuçlandı. Gürcistan ve Ukrayna'daki batı destekli darbelerden ilham alan ve sembol olarak pembe ve sarı renkleri seçen Kırgız muhalifler dün başkentte yaptıkları eylemin ardından başkanlık sarayını işgal etti. Hükümet binasının kontrolünü ele geçiren göstericiler savunma ve güvenlik bakanlarını da rehin alırken muhalefet liderlerinden Kurmanbek Bakiyev kalabalığın ardından başkanlık sarayına girdi. Bakiyev saray önünde toplananlara hitaben yaptığı konuşmada ordu ve polise kendi saflarına katılma çağrısı yaparak "Sarayı ele geçirerek hedefimize ulaştık" dedi. Bakiyev seçimlerin yeniden yapılacağını da açıkladı. Hırsızlık suçundan hapiste bulunan muhalif lider Feliks Kulov'un da göstericiler tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi. Saraya giren eylemciler ise evrakları ve mobilyaları dışarıya atarak binaya ciddi hasar verdikler. Saray çevresinde çadırlar kurulduğu ve muhaliflerin geçici hükümet kuruluncaya kadar buradan ayrılmayacakları açıklandı.

Akayev'in yeri bilinmiyor Daha önce hükümet binası olan Beyaz Saray'ı saran ve muhaliflerin ilk binaya girme girişimini püskürten askerler, muhalifler binaya girerken binanın çevresinden çekildi. Bütün bu olaylar gelişirken Akayev'den herhangi bir açıklama gelmedi ve nerede olduğu bilinmiyor. Ancak Rus Mayak radyosu Bişkek'te olayların başlamasının ardından Akayev'in Rus üssüne sığındığını duyurdu. Kz-today ajansı ise Akayev'in, göstericiler harekete geçmeden Başkanlık Sarayı'ndan ayrılarak, kent dışındaki bir saraya gittiğini iddia etti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı özel temsilcisi Alojz Peterle de, Akayev'in ülkeyi terk etmiş olabileceğini belirterek Kırgızistan'da ulusal birlik hükümeti kurulması çağrısında bulundu.

ÖNCEKİ HABER

Yüzde 82 ile gurur duyun

SONRAKİ HABER

Barolar, “#adaletnöbeti Raporu”nu açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa