06 Mart 2005 03:00

SES'ten mücadele çağrısı

SES'in 2'nci Olağan Genel Kurulu devam ediyor. Genel kurulda konuşan delegeler, sağlıkta dönüşüm politikaları ile birlikte kamunun tasfiyesi girişimine karşı mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini söylediler.

Paylaş
SES Genel Kurulu'nun dünkü bölümünde delegeler söz aldı. Delegeler hükümetin saldırılarına karşı daha kararlı eylemlerin yapılmasını istedi. Genel Kurul bugün yapılacak seçimlerle sona erecek. Seçimlerde Yurtsever Emek Hareketi ve Emek Hareketi'nin Hüseyin Küçükbalaban başkanlığındaki listesi ile Köksal Aydın başkanlığındaki DSD-YÖN ittifakının listesi yarışacak. İzmir delegesi İsmail Karademirci, SSK'ların devrini öngören yasanın Meclis'e gelmesi halinde üretimden gelen gücün kullanılması kararı alındığını ancak işbırakma eyleminin sınırlı kaldığını söyledi. Karademirci "Tepecik SSK Hastanesi'nde 15 Mart'ta Sağlık Bakanlığı'na devredilen sağlık emekçilerine, 15 Şubat'ta aldıkları maaş ve ek ödemeden az ücret verildiği takdirde işbırakma kararı aldık, SES de bu kararı alacak mı?" diye sordu. SES ve TTB'nin ortak yaptığı eylemlerde çıkan enerjinin değerlendirilemediğini belirten Kocaeli delegesi Salih Aydeniz, saldırılara karşı grev dahil diğer işçi ve emekçilerle buluşacak eylem kararları alınmasını istedi. İstanbul delegesi Feride Can da, kamunun tasfiyesinin AB süreci nedeniyle hızlandığına dikkat çekerek, örgütün AB karşısındaki tavrını netleştirmesi gerektiğini kaydetti. Urfa delegesi Hüseyin Küçükbalaban, saldırıların sadece SES ve KESK'le püskürtülemeyeceğini ifade ederek sokağa itilen milyonlarca aç ve yoksul insanla birleşilmesi gerektiğini söyledi.

'Grev kararıyla çıkmak zorundayız' Ankara Delegesi Erkan Sümer, sendikayı yasaların dayattığı sınırda çalışmakla suçladı. AB'nin emekçilere bir şey getirmeyeceğini söyleyen Sümer, sendikanın kendini yaratan değerlerden uzaklaştığını öne sürdü. Sendikanın yalnızca MYK ile değil şubelerin çalışmalarıyla da değerlendirilmesini isteyen İstanbul delegesi Songül Beydilli, MYK'nın örgütün önünü açmak görevini yeterince yerine getiremediğini dile getirdi. MYK'nın kritik dönemlerde örgütün önüne karar koymaktan çekindiğini hatırlatan Beydilli, alınan kararların her yerde uygulanmadığını, bazı bölgelerde kararlara ilişkin çaba gösterilmediğini belirtti. Beydilli, sosyal güvenlik yasalarının meclise gelmekte olduğunu hatırlatarak, "Bu örgüt buradan bir grev kararıyla çıkmak zorundadır" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Eşit yarınlar için...

SONRAKİ HABER

Mültecilerin yaşamı beyaz perdeye yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa