Fotoğraf: AA

Şubeler harekete geçecek

Türk-İş'e bağlı sendikaların İstanbul şubeleri Emek Platormu'nun ve Türk-İş'in hükümetin saldırıları karşısındaki tutumundan rahatsız. Şubeler 16 Şubat eyleminin ardından etkin bir mücadele için harekete geçecek.

Emek Platformu'nun tutumundan rahatsız olan Türk-İş'e bağlı sendikaların İstanbul şubeleri, etkin eylemleri hayata geçirebilmek için şubatın ardından çalışmalara başlayacak. Emek Platformu Başkanlar Kurulu'nun 16 Şubat Genel Eylemi için bölge toplantısında alınan kararların uygulanmamasına ve "baştan savma" kararlar almasına tepki gösteren şubeler, bundan sonra sessiz kalmayacaklarını söyledi EP bölge toplantısında işbırakma ve Mecidiyeköy'de toplanarak AKP İl Binası'na yürüme kararı alındığını ancak daha sonra bu kararın Saraçhane'de basın açıklamasına çevrildiğini hatırlatan Haber-İş 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, "Saldırıların arttığı bir dönemde alınan bu karar karar yetersizdir. Türk-İş'e bağlı sendikaların şube başkanları da bu tarz eylemleri işçilere anlatamayacaklarını ve böyle eylemlere katılmayacaklarını söylediler" diye konuştu.

'Sessiz kalmayacağız' Etkin eylem kararı alınamaması konusunda konfederasyonların birbirini suçlamasına ve Türk-İş Genel Merkezi'ne karşı sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Dokuyucu, "Türk-İş Genel Merkezi bu haliyle devam edemez. 'Kamu sözleşmeleri var AKP'yi rahatsız etmeyelim' diyorlarsa, bu sınıfa ihanettir" dedi. TEKSİF Bakırköy Şube Başkanı Çetin Yelken de şunları söyledi: "İş olsun diye yapılan eylemlere taraftar olmadığımız için bu eyleme katılmayacağız. Sendikacılığı onuruyla yapan, sendikal bürokrasiden, iktidardan çekincesi olmayanlarla bir araya gelip yeni bir sendikal yapının örgütlenmesi için çalışmalara başlayacağız."

16 Şubat'tan sonra 16 Şubat eyleminin "yasak savma" anlayışının sonucu olduğunu söyleyen Belediye-İş 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Gülüm "Alınan karar işçilerle dalga geçmektir. Sendikacılar bu anlayışla iktidarla aynı yerde bulunuyorlar. Biz buna ortak olmayacağız" diye konuştu. 16 Şubat'taki eyleme katılmayacaklarını bildiren Gülüm, 17 Şubat'ta bundan sonra yapacaklarını açıklayacaklarını dile getirdi. Şimdiye kadar alınan kararlardan rahatsız olsalarda sahiplendiklerini söyleyen Tez Koop-İş 2 No'lu Şube Başkanı Rabia Özkaraca "16 Şubat'tan sonra bu değişecek. Sendikal örgütlülüğümüze sahip çıkmak ve işçileri etkili eylemlere katmak gibi bir amacımız var. Kendi gücümüzü toparlama vakti" diye konuştu. Emek Platformu'nun eylemlerin içini boşalttığını söyleyen Harb-İş İstanbul Şube Başkanı Nihat Alemdar da 17 Şubat'tan itibaren bahar eylemlerinin gerçekleşmesi için gerekeni yapacaklarını dile getirdi.

www.evrensel.net