02 Ocak 2005 03:00

Kutlamalara tsunami gölgesi

Dünya, yeni yıla Güneydoğu Asya'da onbinlerce can alan depremin şokuyla girdi. Birçok ülkede yeni yıl kutlamaları, deprem ve tsunami kurbanlarına duyulan saygı gereği şenliksiz yapıldı.

Paylaş
Dünya, yeni yıla Güneydoğu Asya'da onbinlerce can alan depremin şokuyla girdi. Birçok ülkede yeni yıl kutlamaları, deprem ve tsunami kurbanlarına duyulan saygı gereği şenliksiz yapıldı. Asya'da ise hüzün, her yerdekinden daha fazlaydı. Tayland sahillerinde yerli halk ve bazı turistler, beyaz güller ve mumlarla ölenleri andılar. Buna rağmen, kimi turistlerin bir diskotekte eğlenmeyi tercih ettiği görüldü. Fransa'nın başkenti Paris'te, Şanzelize Bulvarı'na siyah şeritler asıldı. Diğer Avrupa ülkeleri de, havai fişek gösterileri için ayırdıkları bütçenin tamamını Asya'ya yardım kampanyalarına bağışladı. Londra ve Berlin'de yeni yıl partileri her zamankinden sönük geçti. Birçok Avrupa başkentinde bayrakların yarıya indirildi görüldü.

Endonezya'da ikiyüzlülük Depremde en çok ölümün olduğu Endonezya'da hükümet, resmi yeni yıl kutlamalarını iptal etti. Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, yıl sonu konuşmasında "milli birlik" çağrısında bulunarak, kutlama yapılmamasını istedi. Devlet Başkanı'nın bu çağrısına rağmen, tsunamiden en çok etkilenen Aceh bölgesinde, ordu birliklerinin kanlı saldırılarına devam ettiği belirtiliyor. Operasyonlar; ordu yönetiminin, Özgür Aceh Hareketi'ne (GAM) yaptığı "ateşkes" çağrısının sözde kaldığını gösteriyor. Bir GAM sözcüsü, bölgenin doğusundaki saldırılarda biri komutan olmak üzere iki gerillanın öldürüldüğünü söyledi. Bu açıklamaya göre askerler, bir köylünün de evini yaktılar. Gözlemciler, felaketi fırsat bilen ordu birliklerinin Aceh'in doğusu ve kuzeyinde köylere ve ormanlardaki GAM mevzilerine saldırdığını belirtiyor.

Kurbanlar için saygı duruşu Hindistan ve Sri Lanka'da da resmi kutlamalar iptal edildi. Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de başkanlık sarayının ışıkları söndürüldü. Sri Lanka'da bir günlük yas yapıldı. İngiltere'nin başkenti Londra'da da, havai fişek gösterileri öncesinde, Thames Nehri boyunca toplanan 150 bin kişi, iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. ABD'nin New York kentinde ve Avustralya'nın Sydney kentinde de, sokaklara toplanan halk deprem kurbanları için saygı duruşu yaptı. Felaket bölgelerinde 2500 vatandaşının "kayıp" olduğu İsveç'te Başbakan Göran Persson, "Yeni bir yıla girmek, hiçbir zaman bu kadar ağır ve acı verici olmamıştı" diye konuştu. Çin devlet televizyonu yeni yıl programını iptal ederken, Malezya'da kilise ve camiler, kurbanlar için dua eden insanlarla doldu.

ÖNCEKİ HABER

Boykot hızla yayılıyor

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: kürtçe için yasal düzenleme yapılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa