28 Aralık 2004 22:00

Irak'taki vahşetin fotograflari

Türk Harb-İş Sendikası tarafından düzenlenen "Irak'ta insan hak ihlalleri" konulu sergi, Irak'taki ABD vahşetini bir kez daha gözler önüne serdi. Irakli çocuklarin çigliginin yükseldigi serginin açilişina ABD'ye adeta destek olan AKP milletvekilleri de katıldı.

Paylaş
Türk Harb-İş Sendikası tarafından düzenlenen "Irak'ta insan hakkı ihlalleri" konulu sergi, açıldı. ABD vahşetini gözler önüne seren, Iraklı çocukların yanan yaralanan bedenlerini gösteren fotoğraflardan oluşan serginin açılışına ABD'ye adeta arka çıkan AKP'den milletvekileri de katıldı. Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış'ın sergi için açılan deftere, "Bunu yapanlar, göz yumanlar, sessiz kalanlar insan değildir" sözleri dikkat çekti.

80'e yakın fotoğraf Sergide 80'ne yakın fotoğraf, ABD'nin Irak'taki katliamlarını, işkencelerini, insanlık dışı uygulamalarını en iyi şekilde gözler önüne seriyor. Fotoğraflarda özellikle çocuklar üzerindeki vahşet anlatılırken, adeta Iraklı çocukların çığlığı yükseliyor fotoğraflardan. Sergi 31 Aralık gününe kadar Ankara Kızılay Metrosu'nda Ankaralılara açık. ABD'nin ve askerlerinin insanlık dışı akıl almaz vahşetini anlatan serginin açılışına, AKP Genel Başkanı Yardımcısı Akif Gülle, AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, CHP Şanlıurfa milletvekili Turan Tüysüz, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan, Türk-İş Genel Eğitim Sekteri Mustafa Türkel, Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen katıldı. Harb-İş Genel Başkanı Osman Çimen, ABD'nin kendi hegemonyasını devam ettirmek için yarattığı canavarların hışmına uğradığını dile getirerek, "küresel terörü bitireceğiz" söylemleri ile ülkeleri işgal ettigini belirtti. Çimen, ABD'nin kanı kanla yumaya çalıştığını ifade ederek, "ABD bizim için işgalci teröristtir. ABD'nin bu haksızlıkları da kanla boğulacaktır" dedi.

ABD ihlalci Mehmet Elkatmış ise kendisini dünyanın insan hakları şampiyonu olarak ilan eden ABD'nin en büyük insan hakkı ihlalcisi olduğunu dile getirerek, "umarım bu fotoğraflardan insanlık ders çıkarır" dedi. Savaşin da bir ahlaki oldugunu belirten Elkatmiş, savaşta, yaşlilara kadinlara, çocuklara dokunulmadigini, ancak ABD'nin tüm bunları ihlal ettiğini söyledi. Elkatmış, "bu vahşeti kiniyoruz, bir daha olmamasi için uyariyoruz" dedi. Elkatmış'ın fotoğraf sergisini gezdikten sonra sergi çıkışında açılan deftere yazdığı, "Türk Harb-İş sendikasının açmış olduğu sergideki resimleri görünce bunu yapanlardan, buna göz yumanlardan, bu barbarlığa sessiz kalanlardan, nefret ediyorum. Bunu yapanlar, göz yumanlar, sessiz kalanlar insan değildir" sözleri dikkat çekti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana, ikinci kentim

SONRAKİ HABER

Kapitalist sistemde 'iyi insan' olur mu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa