26 Aralık 2004 22:00

Yeni plan Solana planı mı?

Yunan ve Rum basını BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Ada'da çözüm için Kıbrıs Özel Temsilciliği'ne AB'nin Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana'yı atamayı düşündüğünü yazdı.

Paylaş
Yunan ve Rum basını BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Ada'da çözüm için Kıbrıs Özel Temsilciliği'ne AB'nin Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana'yı atamayı düşündüğünü yazdı. Yunan ve Rum basınında yer alan haberlere göre Annan Planı'nın 'AB tarafından rötuşlanmış hali' olarak nitelenen formül, ABD yönetimince de destekleniyor. Haberlerde, Kıbrıs sorununun çözümü için yeni planın Annan planı çizgisinde hazırlanacak bir 'Solana planı' olabileceği ileri sürüldü. Yunan To Vima gazetesi, Solana'nın Kıbrıs meselesine arabulucu olup olmayacağına henüz karar vermediğini, Annan'ın ise ABD'li ve İngiliz yetkililere, "başarıya ulaşma şansı yüzde 99'dan az olacak hiçbir girişim üstlenmem" dediğini yazdı. Yunan basını, arabuluculuk için Solana'nın dışında kulislerde dolaşan diğer bir ismin de Annan'ın yardımcısı İngiliz diplomat Kieran Prendergast olduğunu ancak Rumların bu isme sıcak bakmadığını ileri sürdü.
AB HEYETİ OCAK'TA GELİYOR AB Konseyi'nin 17 Aralık'ta Türkiye'ye müzakere tarihi vermesinin ardından, AB Komisyonu'nun ilk heyeti Ocak ayında Türkiye'ye gelecek. Heyet, 14 Ocak'ta yapılması beklenen Ortak İzleme Komitesi toplantısına katılacak. 14 Ocak ve sonrasında, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler konusunda bilgi toplayacak olan AB heyeti, AB'nin Türkiye'ye yapacağı finansman yardımları konusunu ele alacak. AB heyetinin, hibe ve kredi şeklindeki finansman ihtiyacı ile uyum sürecindeki ekonomik çalışmalar konusunda da görüş alışverişinde bulunması bekleniyor. AB ile müzakerelerin başlamasının ardından, AB Komisyonu heyetlerinin, uyum çerçevesindeki, ekonomik, sosyal, siyasi, kültürel, yapısal gelişmeleri yasal düzenlemeleri ve uygulamaları yerinde incelemek üzere Türkiye'ye gelmeleri bekleniyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kılıçla gelen, kılıçla gitti!

SONRAKİ HABER

CHP'de muhalefete geçit yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...