03 Ekim 2004 21:00

'Birlikte daha güçlüyüz'

Cumartesi günü Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelen 70 binden fazla işçi ve emekçi, bir kez daha sosyal hakların gaspedilmesine karşı tepkisini dile getirdi.

Paylaş
Cumartesi günü Almanya'nın pek çok kentinden Berlin'e akın eden onbinlerce işçi ve emekçi, kazanılmış hakların gaspedilmesine karşı öfkesini dile getirdi. Gösteriye 70 binden fazla emekçi katıldı. "Hartz IV yerine sosyal adalet-Bizim alternatiflerimiz var" sloganıyla gerçekleştirilen büyük gösteriye katılımın beklenilenin üzerinde olması, mücadelenin devam edeceğini gösterdi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Alexanderplatz'da bir araya gelen göstericiler taşıdıkları pankart ve dövizlerle sosyal kısıtlama planlarının geri çekilmesini talep ettiler. Saat 13.00'te başlayan mitingde hak gasplarına karşı Doğu ve Batı Almanya'da mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yapıldı. Burada göstericilere ilk seslenen Leipzig'deki Pazartesi Gösterileri'nin örgütçülerinden biri olan sosyal danışman Haide Lüth oldu. Hartz IV'ten toplam 2.8 milyon insanın etkileneceğini belirten Lüth, işsizlerin daha da yoksullaştırıldığına dikkat çekti.

Amsterdam'a selam Hollanda'nın başkenti Amsterdam'dan gösteriye gelen Gaby Kafka ise, Berlin ile aynı anda Amsterdam'da yüzbinlerce emekçinin aynı taleplerle alanları doldurduğunun haberini verdi. Göstericiler, Amsterdam'daki emekçileri alkış ve sloganlarla selamladılar. Kafka yaptığı konuşmada Avrupa genelinde yoksullara karşı kapsamlı bir savaş başlatıldığını dile getirirek, tek tek ülkelerde verilen mücadelenin birleştirilmesi gerektiğini belirtti. Daha sonra kürsüye gelen ver.di Sendikası Stuttgart-Ludwigsburg temsilcisi Bernd Rixinger, sermaye temsilcilerinin her yıl milyonlarca Euro maaş aldıklarını hatırlattı. Sendika genel merkezlerinin eylemlere mesafeli durmasını eleştiren Rixinger, "Sendikaların görevi, üyelerinin çıkarlarını korumaktır. Üyeler nerdeyse sendikalar orada olmalı" dedi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu temsilcisi Sidar Demirdöğen ve Saftenberg'den gelen Kertsin Weidner de, mücadelenin birleştirilmesi ve güçlendirilmesi çağrısı yaptı.

İnsan seli Sendika merkezleri tarafından desteklenmeyen 2 Ekim eylemine katımının beklentileri aşması, geçen yıl 1 Kasım'daki büyük eylemi akıllara getirdi. 1 Kasım eylemine de, sendikalar desteklemediği halde, 100 bin kişi katılmıştı. Gösteriye ver.di, IG Bau, IG Metall sendikalarının Berlin şubelerinin katıldığı görüldü. Sendika korteji arkasında büyük fabrikalardan işçiler de pankartlarıyla katıldı. Berlin gösterisinde ayrıca, "yeni sol parti" olarak ifade edilen "İş ve Sosyal Adalet için Seçim Alternatifi" de ayrı bir kortej oluşturdu. Bu kortejde ATTAC ve "Linksruck" grubunun yoğunluğu dikkat çekti. DİDF, eyleme katılan en büyük göçmen örgütüydü. Göçmen ve yerli emekçilerin ortak mücadelesine dikkat çeken pankartlar taşıyan DİDF'liler, sloganlarla mitinge coşku kattılar.

ÖNCEKİ HABER

Unutulmuş mahalle

SONRAKİ HABER

Soçi mutabakatı: Şam ile ilişkileri normalleştirme anlaşması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa