26 Haziran 2004 01:00

İstenmeyen adam geliyor

Yüzyılın diktatörü olarak nitelenen ve gittiği her ülkede büyük protestolarla karşılaşan Bush, Türkiye'ye bugün adım atacak.

Paylaş
Kendi ülkesi de dahil dünyanın her tarafında büyük tepki toplayan, Irak'taki işkence ve katliamların baş sorumlusu ABD Başkanı George W. Bush, bugün Türkiye'ye geliyor. Milyonlarca insanın istememesine rağmen hükümet olağanüstü önlemler aldı. Yollar, alanlar, meydanlar Bush için kapatılıyor. Dünya halkları tarafından bir diktatör olarak nitelenen ve gittiği her ülkede büyük protestolarla karşılaşan Bush, Türkiye'ye bugün adım atacak. 11 Eylül'den sonra başlattığı savaş konsepti ile onbinlerce insanın ölümünden bizzat sorumlu olan ABD Başkanı, Türkiye'de de eylemlerle karşılanacak. AKP Hükümeti ise Bush'un gelişini "prestij" olarak görüyor.

Erdoğan'a övgü Dün Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlter Turan'ın NTV için yaptığı röportajda Bush, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Amerikan dostuluğu"na övgüler yağdırdı. Erdoğan ile kişisel dostluğu olduğunu söyleyen Bush, Büyük Ortadoğu Projesi içinde Türkiye'nin önemli bir rol üstleneceğini bir kez daha tekrarladı. "Amerika, ülkeleri içinde çağdaşlaşmak için çalışan ve bu yönde kararlar alan reformcularla aynı safta yer alıyor" diyen Bush, bu konuda da Türkiye'yi örnek göstermek gerektiğini söyledi. Bush şöyle konuştu: "Büyük Ortadoğu'da özgür uluslar çoğaldıkça, diğer ülkelerin halkları diyecek ki, 'Bir dakika, bu benim de arzuladığım bir şey. Bu benim de istediğim bir şey.' Amerika'nın ve özgür dünyanın rolü, reformcularla aynı safta yer almak. Değişime yardımcı olacak kurumları desteklemeliyiz." NATO zirvesindre Amerika'nın isteğinin Irak'a asker gönderilmesi olduğunu da belirten Bush, ancak zirveden bu yönde bir kararın çıkacağını da zannetmediğini bildirdi.

Irak için ara formül Buna karşın Bush, ara bir formül bulunduğunu da hatırlattı: "Ama eğitim birlikleri toplamayı umuyoruz. Başbakan Allavi, NATO'dan, ülkesinde düzeni sağlayacak olan polis ve askerlerini eğitecek birlikler talep etti. Uzun vadeli tek çözüm bu" görüşünü savunan Bush, zirvede Afganistan'ın da konuşulacağını ve Afganistan'daki NATO varlığının sürmesini temin edeceklerini söyledi. Bush, Türkiye'deki temaslarında Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı ortak mücadele konusunun da gündeme geleceğini belirterek, "PKK ile mücadelede birlikte çalışacağız.Teröristlerin peşindeyiz. Eğer bir grubu terörist ilan ediyorsak, bunda ciddiyizdir. Dolayısıyla hükümetlerle birlikte çalışacağız. İki hükümetle. Hem Türk hükümeti, hem de yeni Irak hükümetiyle" dedi.


BUSH'UN PROGRAMI Bush 27 Haziran günü Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşecek. Bush daha sonra, Ankara'dan İstanbul'a geçecek ve burada bazı dini liderlerle görüşecek. Ardından NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'le bir araya gelecek.Bush, 28 Haziran Pazartesi günüyse programına NATO çalışma oturumuyla başlayacak. Çalışma yemeğinin ardından İngiltere Başbakanı Tony Blair ile ikili görüşme yapacak. ABD Başkanı, 29 Haziran Salı günü de NATO-Ukrayna komisyonu ve Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi oturumlarına katılacak. George Bush'un daha sonra Galatasaray Üniversitesi'nde bir konuşma yapması bekleniyor.


Trafik felç olacak Nato zirvesi nedeniyle İstanbul ve Ankara'da bir çok cadde ve sokak trafiğe kapatılacak. Bush'un Türkiye'ye gelmesiyle birlikte Ankara'da bugün saat 18.00'den itibaren trafiğe kapatılacak bazı cadde ve sokaklar şunlar: Esenboğa Havalimanı yolu, Turan Güneş Bulvarı, Çankaya Caddesi, Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, İŞehit Ersan Caddesi, Atatürk Bulvarı, GMK Bulvarı, Strazburg Caddesi, Tuna Caddesi, Yarın 07.00 - 14.00 saatleri arasında trafiğe kapatılacak cadde, sokak ve alanlar: Esenboğa Havalimanı yolu, Doğukent Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Ziyaürrahman Caddesi, Çankaya Caddesi, Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, İran Caddesi, Kennedy Caddesi, Tahran Caddesi, Güniz Sokak,Atatürk Bulvarı, GMK Bulvarı, Şili Meydanı, İnönü Bulvarı'nın Genelkurmay Kavşağı ile Atatürk Bulvarı arasında kalan bölümü, İ Anıtkabir girişi Tandoğan Kavşağı ile kavşaklara bağlı alt ve üst geçitler.

İstanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı toplu taşıma araçlarında da bazı düzenlemeler yapıldı. 27-28-29 Haziran tarihleri arasında yapılacak değişiklikler şöyle: Yeşilköy'den itibaren Sahil Yolu-Sirkeci-Eminönü güzergahı kapatılacağından, bu güzergahı kullanan otobüsler Ataköy 5. Kısım'dan hareketle Bakırköy-E-5 Karayolu-Topkapı Millet Caddesi-Aksaray Unkapanı güzergahı ile Eminönü'ne varacak. Ortaköy-Beşiktaş-Dolmabahçe-Kabataş-Karaköy ve Taksim güzergahı kapalı olacağından; Sarıyer-Boğaz istikametinden gelen otobüsler Ortaköy'e kadar çalışacak. Barbaros Bulvarı-Beşiktaş-İnönü Caddesi ve Taksim güzergahı kapalı olacağından; bu güzergahı kullanan otobüslerin bir kısmı Zincirlikuyu-Mecidiyeköy-Şişli-Harbiye, bir kısmı da Zincirlikuyu, Yıldız Kavşağı güzergahında çalıştırılacak.Harbiye'den itibaren Cumhuriyet Caddesi ve Taksim güzergahı kapalı olacağından; Feriköy ve Kurtuluş'tan hareketle bu güzergahı kullanarak Eminönü-Beyazıt ve Yenikapı'ya çalışan otobüsler, Osmanbey-Şişli-Mecidiyeköy-Çağlayan-Piyalepaşa Bulvarı-Kasımpaşa güzergahında çalışacak. İstanbul Metrosu'nda zirve süresince sefer yapmayacak. Zeytinburnu-Eminönü arasında hizmet veren tramvayda da seferler Beyazıt istasyonuna kadar yapılacak. Yenikapı'dan Bandırma ve Yalova'ya hızlı feribot seferleri gerçekleştirilmeyecek. Zirve boyunca yapılacak boğaz seferlerinde de deniz otobüsleri Beşiktaş İskelesi'ne uğramayacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fahrenheit 9/11 gişe rekoru kırdı

SONRAKİ HABER

TİHV'den Bush'a ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...