20 Haziran 2004 21:00

Şeyh Bedreddin'in mezarı

Geçenlerde 19. Dönem Muğla Milletvekili Erman Şahin'in, "Şeyh Bedreddin'in Mezarını Yapın" başlıklı yazısını (Cumhuriyet, 3.6.2004) okumuştum.

Paylaş
Geçenlerde 19. Dönem Muğla Milletvekili Erman Şahin'in, "Şeyh Bedreddin'in Mezarını Yapın" başlıklı yazısını (Cumhuriyet, 3.6.2004) okumuştum. Yazısının sonuna doğru şöyle diyor: "Bedreddin'in kemikleri 23.10.1961-5/1840 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Sultan Mahmut Türbesi Haziresine gömülmüştür. İncelettim, maalesef mezar hala yapılmamış... Büyük Türk mütefekkiri Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin'in mezarını yaptırın efendiler! Devletin ilgili efendileri, çok ünlü kuruluşların efendileri, Şeyh Bedreddin'in mezarını bari yaptırın."

Karanfil koyardık Ben, 1970'lere doğru, bir dostumdan edindiğim bilgilerden yararlanarak, yayınevime yakın olan Vakıflar Röleve Bürosunun bulunduğu yerdeki Bedreddin'in mezarını bulmuştum. Her yıl, ilkbahar aylarında birkaç arkadaşımla kırmızı karanfil koyardık, o mezar diye düşündüğümüz yere.

Mezarı yapıldı İzmir'e iltica ettikten sonra, her İstanbul'a gelişimde Bedrettin'in mezarına gittim. 2003 Nisanında yine gittim. Mezarı yapılmıştı... Erman Şahin'in incelettiği kişiler o mezarı görememişler. Ben o mezarı yazmıştım, geçen yıl Evrensel'de. Erman Şahin, sanırım iyi bir gazete okuru olmadığı için atlamış. Ve bir ilginçlik daha: Bu yazıyı yazdığım gün, tam 8 gün geçmişti. Ama Cumhuriyet'te, "Hayır, o mezar şu kadar yıl önce yapıldı" diyen bir Allah'ın kulu çıkmamıştı. Dilerim UNESCO "Şeyh Bedrettin Yılı" düzenler de bizim "Tatlısu solcuları" pıtrak gibi ortaya çıkar, nemalanmak için... Neyse güzel bir haberle bitireyim yazımı: AB beni dinledi,ve kıyısından-köşesinden, bize "Çiş" konusunda emir vermeye başladı. Ne mutlu çiş sorunumuzla bile ilgilenen AB'ye girmek isteyen biz Türklere....

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hoşgeldin Don Kişot

SONRAKİ HABER

Doğubayazıt festivalini bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...