15 Haziran 2004 21:00

Beyaz önlüklüler umuda yürüyor

Hekimlerin "Umuda Beyaz Yürüyüş"ü bugün başlıyor. "Özlük hakkımız, iş güvencemiz, meslek onurumuz, sağlık hakkı" için diyerek, 6 ayrı koldan Ankara'ya yürüyecekler.

Paylaş
Hekimlerin "Umuda Beyaz Yürüyüş"ü bugün başlıyor. "Özlük hakkımız, iş güvencemiz, meslek onurumuz, sağlık hakkı" için diyerek, 6 ayrı koldan Ankara'ya yürüyecekler. Türk Tabibleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi dün düzenlediği basın toplantısı ile yürüyüşün programını açıkladı. TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, yürüyüşün hastaları "müşteri", hekimleri ise "müşteriye hastalık satan" bir meslek grubu haline dönüştürmeye çalışan Sağlık Bakanı'na bir itiraz olduğunu kaydetti. Sağlık Bakanı'nın "Sağlığa yatırım için kamusal kaynak yok, yeni sağlık yatırımları yapmak mümkün değildir" dediğine işaret eden Bakkalcı, "Bu çağrı, halkın sağlık hakkının daha da tahrip edilmesi girişimine bir isyandır" dedi. Bakkalcı, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının en meşru çabalarına gözdağı ve cezalar ile cevap veren hükümete yanıt vereceklerini kaydetti. Aralık 2002'de Anayasa Mahkemesi'nin TTB Yasası'nın 60'ncı maddesini iptal etmesinin ardından 17 aydır 1 maddelik yeni bir yasa çıkartılmadığını hatırlatan Bakkalcı, "Bu konuda çalışma yapılmıyor. Hükümet ve parlamento görevini ihmal suçu işliyor. Bir örgütün faaliyetini engellemeye çalışıyor" dedi. Bakkalcı, yürüyüşün ardından genel kurullarını yapacaklarını söyledi. TTB Başkanı Füsun Sayek de TTB'nin aşı sisteminde yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklamasını Sağlık Bakanı Akdağ'ın "Hekim ahlakı ve sorumluluğu ile bağdaşmıyor" şeklinde değerlendirdiğini hatırlatarak, "Hiç kimse bize hekimlik onurumuzu öğretemez. Bunu söyleyenler sorumluluk taşımıyor" dedi. Sayek, hekimler halkın sağlık hakkı için çaba gösterirken, Sağlık Bakanı'nın Isparta'da Gül Festivali'nde olduğuna işaret etti.

Program Marmara ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde bugün Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ'dan hareket edenler, 17 Haziran'da İstanbul'da karşılanacak. İstanbul'da yapılacak etkinliklerin ardından, 18 Haziran'da Gebze, İzmit ve Bolu hattı izlenecek. Bolu'da Bartın, Karabük ve Zonguldak'tan hekimlerin katılımıyla Ankara'ya hareket edilecek. Ege Bölgesi'nden bugün Muğla'dan yola çıkanlar, Aydınlı hekimlerle bulaşacak. 17 Haziran'da İzmir-Manisa, 18 Haziran'da ise Uşak-Afyon hattı takip edilecek. Afyon'dan Antalya ve Denizli'den hekimlerinden de katılımıyla Ankara'ya hareket edilecek. Güneydoğu ve Bölgesi'nde ise 16 Haziran'da Mardin ve Batman'dan Diyarbakır'a hareket edilecek. 17 Haziran'da Diyarbakır-Şanlıurfa-Gaziantep hattı izlenecek, 18 Haziran'da ise Gaziantep'teki hekimlerin yanı sıra, Maraş, Hatay ve Mersin'den hekimler de Adana'ya hareket edecek. Adana'daki buluşmanın ardından Aksaray'a, Aksaray'dan da Ankara'ya geçilecek. Yürüyüşün her durağında basın açıklamaları gerçekleştirilecek, 18 Haziran akşamı Ankara'ya ulaşacak olan hekimler Ankara Tabip Odası'nca (ATO) karşılanacak ve Abdi İpekçi Parkı'nda bir şenlik yapılacak. Bu arada 16-18 Haziran tarihlerinde ATO Abdi İpekçi Parkı'nda kuracağı karavanla halka bildiri dağıtacak. 19 Haziran'da ise TTB Genel Kurulu gerçekleştirilecek.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Anma değil mücadele günü

SONRAKİ HABER

Aliağa PETKİM'de eylem sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...