Avrupa ayağa kalktı

Avrupa çapında sosyal saldırılara karşı dün büyük eylemler yapıldı. Almanya, Fransa, İspanya ve Slovenya'daki işbırakma ve mitinglere onbinlerce işçi katıldı.

Avrupa çapında emekçiler bir kez daha alanlara çıktı. Sermayenin saldırılarına karşı harekete geçen emekçiler, Avrupa çapında ilk kez sosyal saldırılara karşı ortak eylem düzenliyorlar. Dün başlayan eylem günlerinde Almanya, Fransa, İspanya ve Slovenya'da fabrikalarda işbırakılarak saldırılar protesto edildi. İşbırakılan fabrikalarda ve fabrika önlerinde yapılan mitinglerde, işçilere bugün yapılacak gösterilere katılma çağrıları yapıldı.

İki kentte işbırakma Almanya'nın başkenti Berlin'deki Siemens fabrikasının önünde toplanan yüzlerce işçi sermayenin saldırılarına karşı mücadele edeceklerini açıkladılar. Değişik fabrikalardan gelen delegasyonlar yaptıkları konuşmalarda, "reform" adı altında devam eden saldırıların geri alınmasını talep ederlerken, "Haklarımızı savunmak için üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan çekinmeyeceğiz" dediler. Siemens işçileri adına konuşan bir işyeri temsilcisi ise, Siemens'in önümüzdeki dönem 10 bin civarında işçiyi çıkarmayı planladığını bildirirken, "Şimdiye kadar hep biz feragat ettik, karşılığında ise hiçbir şey elde etmedik. Verilen sözler yerine getirilmediği gibi yüzlerce arkadaşımız işten atıldı" dedi. Kassel'de ise, Volkswagen işçileri ve kamu emekçilerinin işbırakarak katıldığı mitingde yapılan konuşmalarda, "Hükümette hangi parti olursa olsun hakkımızı savunacağız" denildi.

Kitlesel gösteriler Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından yapılan açıklamada bugünkü gösterilere katılımın beklentilerin çok üzerinde olacağı bildirildi. Sadece Berlin'e 1600 otobüsün ve beş özel trenin 100 bine yakın göstericiyi taşıyacağını bildiren sendika sözcüleri, "Berlin halkının vereceği destek ile 200 bin rakamını zorlayacağımızı düşünüyoruz" dediler. Köln ve Stuttgart'taki gösterilere de en az 100'er bin katılım bekleniyor.


BUGÜNKÜ EYLEMLER Almanya:Berlin, Köln ve Stuttgart'ta kitlesel gösteriler... Fransa: Paris ve diğer büyük şehirlerde gösteriler... Danimarka: Bölgesel etkinlikler... İtalya: Roma'da merkezi gösteri... Avusturya: Viyana'da açık toplantılar... Romanya: Bükreş'te elçilik önlerinde ve meclis önünde gösteriler... Slovakya: Bratislava'da gösteri...

www.evrensel.net