06 Ocak 2002 03:00

Somali ablukası

Çeşitli bölgelerdeki Amerikan kuvvetleri, Somali'ye doğru yola çıkarılıyor. Fransa ve İngiliz uçakları da, ülke üzerinde keşif uçuşları gerçekleştiriyorlar. Somali hükümetinin 'Bizde terörist yok' açıklamasına aldırış eden yok.

Paylaş
Somali ablukasıAmerikan yönetimi, yoksul Afrika ülkesi Somali etrafındaki ablukasını giderek sıkılaştırıyor.Son bir hafta içinde, ABD ve onun NATO müttefikleri, Somali'ye yönelik askeri keşif uçuşları ve istihbarat faaliyetini yoğunlaştırdılar. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon)'nın, Arap Denizi'ne üç adet deniz komando birliği göndermeye hazırlandığı da öğrenildi. Bu birliklerin her birinde 1200 asker olacak. Her üç birliğin de, ocak ayı ortalarında Somali etrafında konuşlandırılacağı öğrenildi.

Askeri hareketlilikYetkililer, çok sayıda gemiyle Singapur açıklarında bulunan 13. Deniz Seferberlik Birimi'nin, önceki gün Hint Okyanusu'na doğru yola çıktığını da belirtti. 15. Deniz Seferberlik Birimi de, Kandahar'daki mevzilerini, 101. Hava Saldırı Tümeni'ne bırakarak ülkeden çekiliyor. Amerikan ordusunun 26. Deniz Seferberlik Birimi'nin ise, Arap Denizi'nde olduğu hatırlatıldı. Buna ek olarak, İngiliz ve Fransız uçakları da Somali üzerinde uçuyorlar. Günde dört-beş kez yapılan bu uçuşların amacının, keşif ve istihbarat olduğu kaydediliyor. Askeri uzmanlar, bütün bu birimlerin, Somali'ye yönelik geniş çaplı saldırılarda kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak bazı yetkililer, ABD'nin "şimdilik" istihbarat faaliyetiyle yetineceğini dile getiriyorlar.

Rumsfeld'in tehditleriSavunma Bakanı Donald Rumsfeld, Somali'ye yönelik muhtemel bir saldırı konusunda bir açıklama yapmazken, diğer ülkelerin de "hedefte" olduğunu hatırlatmaktan çekinmedi. Rumsfeld, "Çeşitli ülkeler ve bir sonraki aşamada ne yapacağımız hakkında spekülasyon yapmanın bir yararı yok" dedikten sonra, Usame Bin Ladin'e bağlı El Kaide örgütü üyelerinin Somali'de üslendiğini iddia etti. ABD'li bakan, "Ülkeye girip çıkıyorlar. Orada eğitim kampları olduğunu ve yıllardır aktif olduklarını biliyoruz. Ancak dikkatler üzerlerine çevrildiğinde, pasif konuma geçiyorlar" iddiasında bulundu.Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher da, ABD'nin Somali'de ne yapacağına henüz karar vermediğini söyledi. Boucher, "Somali'nin bir terörist sığınağı olmaması için çalışıyoruz" diye konuştu. Somali hükümeti, defalarca, ülkede El Kaide kampı bulunmadığını ve Batılı güçlerin istedikleri zaman topraklarını teftiş edebileceğini bildirmişti. Ama bu açıklamalar dikkate alınmıyor. Amerikan tehditleri sayesinde, dünyada ABD çıkarlarına tehdit oluşturduğu düşünülen muhalif gruplar üzerindeki baskı da giderek artıyor. Yetkililerin açıklamalarına göre, 11 Eylül'den bu yana, ABD dışındaki ülkelerde 500 civarında kişi "Amerikan karşıtı faaliyet yürüttükleri" suçlamasıyla tutuklandı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Dirençli verem tehdidi

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa