Fotoğraf: AA

IMF'siz bir yıl dileği

Türk-İş'in yayımladığı yeni yıl mesajında, IMF'ye bağımlı ve halkı mağdur eden politikalarla ülke sorunlarının aşılamayacağı vurgulanarak, Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları'nın değiştirilerek bir an önce erken seçime gidilmesi istendi.

IMF'siz bir yıl dileğiTürk-İş Yönetim Kurulu, IMF'ye bağımlı ve halkı mağdur eden politikalarla ülke sorunlarının çözülemeyeceğini belirtti.Türk-İş Yönetim Kurulu, yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 2001 yılının, Türkiye ve dünya tarihinde unutulmaz bir yıl olduğu kaydedilen mesajda, Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerinin yerle bir edilmesiyle başlayan sürecin, 21. yüzyılın yeni fotoğrafının dinamitini ateşlediği ifade edildi. Afganistan'a yapılan ABD müdahalesindeki anlayışın, bu fotoğrafın ilk ve çarpıcı karelerini oluşturduğu belirtilen mesajda, "Dünya ABD'deki dehşet ve ölüm sahnelerinin ardından, Afganistan'daki savaşı, vahşeti ve ölümü izledi" denildi.

Kriz derinleştiTürkiye'de 2001 yılında tarihinin en büyük ekonomik bunalımının patlak verdiği kaydedilen mesajda, bir şok dalgası halinde yayılan bunalımın, binlerce işyerinin kapanmasına, binlerce insanın işsizleşmesine yol açtığı, piyasayı kasıp kavuran zam dalgalarıyla halk günden güne yoksullaşırken siyaset ve siyasetçiye olan güven bunalımının derinleştiğine işaret edildi. Türk-İş'in mesajında şunlar kaydedildi: "2002 yılına, 2001 yılının çözümlenmemiş ağır sorunlarıyla giriyoruz. Türk-İş, yaşanan sorunların tümünün halka ve halkın gücüne dayanılarak aşılacağına inanmaktadır. Türk-İş, IMF'ye bağımlı ve halkı mağdur eden politikalarla ülke sorunlarının çözülemeyeceğine inanmakta, yaşanan korku filminin sona ermesi için, Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları'nın değiştirilerek bir an önce erken seçime gidilmesi gerektiğini söylemektedir".

TİS hakkı içinÖte yandan Kamu Emekçileri Sendikaları Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve SES Şube Başkanı Güner Kizir, 2001 yılının emekçilerin demokratik istem ve talepleri açısından kara bir yıl olduğunu söyledi. 2002'nin yeni bir yıl olduğunu ancak yoksulluk ve yolsuzluğun aynı olduğunu vurgulayan Kizir, "Gerekçesi açıktır. IMF direktifini vermiş, hükümet de tercihlerini bütçede ortaya koymuştur" dedi.
www.evrensel.net