30 Aralık 2001 22:00

Gelsin onlar geçinsin

Hükümetin asgari ücreti net 163 milyon 563 bin 537 lira olarak açıklamasına sendikacıların tepkisi sürüyor.

Paylaş
Gelsin onlar geçinsinGökhan İmrekAsgari ücretin net 163 milyon 563 bin 537 lira olarak açıklanmasına tepkiler sürüyor. Asgari ücretin, adeta "sefalet ücreti"ne dönüştüğünü söyleyen sendikacılar, işçilerin açlığa mahkum edildiğini vurguladılar. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan DİSK'e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Muzaffer Subaşı, "Bu ülke için üretenler, gece gündüz çalışan emekçiler, insan yerine konmayarak yoksulluğa mahkum edilmişlerdir" dedi. Devletin bir kurumu olan DİE'nin, 288 milyon liradan az ücret alan bir işçinin açlık sınırı altında kaldığını hatırlatan Subaşı, aynı devletin bir başka kurumunun asgari ücreti net 163 milyon lira olarak belirlemesinin bir çelişki olduğunu ifade etti.Asgari ücretin hükümetin işçilere bakış açısını gösterdiğini kaydeden Subaşı, "Türkiye'de bütün partiler ve özellikle hükümeti oluşturan partiler söz verdiler. Asgari ücretin vergi dışı kalacağını seçim belgelerinde ve parti programlarında yazdılar. Bu durumda çalışanlar kandırılmıştır" diye konuştu. Subaşı işçilere 163 milyon lira ücret verenleri bir ay bu ücretle geçinmeye davet etti.

Patronlar yönetiyorGenel-İş Gaziantep 2 No'lu Şube Başkanı Mehmet Torun ise hükümetin çalışanların taleplerine kulaklarını kapadığını dile getirerek, "Siyasi iktidar acaba Türkiye'nin de Arjantin olmasını mı bekliyor?" diye sordu. TİSK Başkanı Refik Baydur'un söylediği sözlerle birlikte hükümetin kimin elinde olduğunun daha iyi anlaşıldığını belirten Torun, bu koşullarda asgari ücretin düşük olarak açıklanmasının doğal olduğunu söyledi. Daha iyi yaşam için Türkiye'nin IMF ve Dünya Bankası'nın güdümünden çıkması gerektiğine dikkat çeken Torun, Emek Platformu'nu almış olduğu eylem kararlarını uygulamaya çağırdı.

UtansınlarAsgari ücretin açlık sınırı altında belirlenmesinin utanılacak bir durum olduğunu söyleyen Tek Gıda-İş Gaziantep Şube Başkanı İzzet Özcan da, bunun "siz çocuk okutmayın, evde oturmayın, barınmayın, bir şey giymeyin, ekmekten başka da bir şey yemeyin" demek olduğunu ifade etti.Özcan, eğer bir insan "ben yarın açlıktan ölecek miyim?" veya "hastalandığımda tedavi olabilir miyim" diye sorular soruyorsa ülkeyi yönetenlerin kendilerinden utanmaları gerektiğini vurguladı.
ÖNCEKİ HABER

Irak 'ibret için' vurulacak

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa