30 Aralık 2001 22:00

Balayı çok erken bitti

De la Rua hükümetinin istifasıyla birlikte kurulan ve Peronistlerin ağırlıkta olduğu geçici hükümet de, halkın öfkesi karşısında direnemedi.

Paylaş
Balayı çok erken bittiArjantin'deki IMF karşıtı halk isyanını yatıştırmak için kurulan yeni hükümet, eskisinden de büyük tepki çekti. IMF ve ABD güdümlü Fernando de la Rua-Domingo Cavallo hükümetini deviren halk, son sokak isyanlarıyla, kurulan geçici hükümeti de çökertti. Başkent Buenos Aires'i saran protestolara dayanamayan hükümet, istifasını sundu.Ömrü bir hafta süren hükümetin istifasının, Kongre tarafından yine bir hafta önce göreve getirilen geçici Devlet Başkanı Alfredo Rodriguez Saa tarafından kabul edileceği beirtiliyor. Gösterilerin sürmesi durumunda Saa da istifa edebilir.

Halk yeni sistem istiyorPeronist Parti yöneticilerinin ağırlıkta olduğu geçici hükümet, Arjantinli işçi ve emekçilerin büyük tepkisini çekmişti. De la Rua hükümetini "bu hükümet için devirmediklerini" vurgulayan onbinler, cumartesi günü bir kez daha sokaklara döküldü. Eylemler sırasında Kongre binasını basan kalabalık bir grup, binanın giriş bölümünü ateşe verdi. Gösterilere katılan halkın oldukça öfkeli olduğu görüldü. Plaza De Mayo Meydanı'nda IMF'ye karşı sloganlar atan 45 yaşındaki Avukat Diego Fumagalli, bu öfkenin en yoksullardan görece rahat yaşayanlara kadar yayıldığının bir göstergesiydi. Fumagalli, "Yeni hükümet, geçen haftaki isyanı anlayamamış. Bizim verdiğimiz mesaj, temiz, yeni bir siyasi sistem istediğimiz yönündeydi. Ama onlar gelip, bütün rüşvetçileri hükümete doldurdular" diye konuştu.

Saa 'endişeli'Televizyonlardan halka "sükûnet" çağrısı yapan Saa, ardından banka yöneticileri ve eyalet valileriyle bir araya geldi. Saa, televizyonda yaptığı açıklamada, "Ülkede olup bitenlerden büyük endişe duyuyorum" diye konuştu. Geçici devlet başkanı, banka temsilcileriyle görüşmesinde, dün sabahtan itibaren 1000 dolar ya da pezoya kadar olan tüm maaşların ve emekli aylıklarının ödenmesini istediğini açıkladı.

Üç genç katledildiArjantin medyası ise, cumayı cumartesiye bağlayan geceki gösteriler sırasında 3 gencin, bir benzin istasyonunun koruması olan emekli bir polis tarafından vurularak öldürüldüğünü yazdı. Gazetelerin yazdığına göre, Buenos Aires'in Floresta mahallesinde, benzin istasyonunun barındaki televizyondan kent merkezindeki şiddet olaylarını canlı olarak izleyen gençler, göstericilerin bir polisi linç etmek üzere oldukları sırada, "Aynen bizim geçen hafta yaptığımız gibi" diye şakalaştılar. Bunun üzerine benzin istasyonunun gece bekçisiyle gençler arasında tartışma çıktı ve 60 yaşındaki emekli polis, gençlerin üzerine şarjörünü boşalttı.Katil gece bekçisinin tutuklandığı belirtilirken, yaşlı adamı linç etmek isteyen öfkeli kalabalığın polisle çatışmaya girdiği kaydedildi.

ABD hâlâ IMF diyorBu arada, Arjantin Ekonomi Bakanlığı, yayımladığı bir açıklamayla, hükümetin dış borç ödemesinin durdurulması kararına karşın, Uluslararası Para Fonu (IMF)'na 17 milyon dolar tutarında bir borç ödemesinin zamanında yapıldığını bildirdi.Beyaz Saray Sözcüsü McClellan ise, ABD Başkanı Bush'un, Arjantin Devlet Başkanı Adolfo Rodriguez Saa'yı arayarak "sağlam bir ekonomik planın geliştirilmesi" için IMF ile "yakından çalışmasını" istediğini açıkladı.
ÖNCEKİ HABER

Tunceli yolunda

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa