16 Eylül 2001 01:00

Bush'tan orduya 'hazır ol' emri

ABD Başkanı Bush, saldırıların zanlısı olarak Suudi milyarder Usame Bin Ladin'i göstererek, Afganistan'a müdahale için orduya 'hazır ol' emri verdi.

Paylaş
Bush'tan orduya 'hazır ol' emriABD Başkanı George Bush, saldırıların 1 numaralı zanlısının Suudi milyarder Usame Bin Ladin olduğunu belirterek, orduya harekata hazır olunması çağrısında bulundu. Bush, ulusal güvenlik danışmanlarıyla toplantıya girmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin "savaşta" olduğunu söyleyerek, "Usame Bin Ladin, saklanacağını düşünüyorsa yanılıyor. Onları kendi deliklerinden ortaya çıkaracağız, onların üzerine gideceğiz ve onları adalete teslim edeceğiz" dedi.ABD Başkanı George Bush'un başkanlığında toplanan Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi, askeri seçenekleri gözden geçirerek, Afganistan başta olmak üzere Ortadoğu'da uzun süreli bir saldırı harekatının hazırlıklarını yapıyor. Önceki gün Senato ve Temsilciler Meclisi'nden geçen yasa tasarılarıyla, "saldırıların sorumlularını cezalandırmak" için yetki alan Bush, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde, "üniformalı herkesi göreve çağırıyorum" dedi.Bush, 'şüpheli'nin Suudi asıllı milyarder Usame bin Ladin olduğunu söyleyerek, "Bin Ladin saklanacağını sanıyorsa çok yanılıyor" diye konuştu. "Ne kadar zaman alırsa alsın, suçlular bulunacak ve sadece kişilerin değil, bu teröristleri besleyen, barındıran, saklayanların da sorumlu tutulacak" diye konuşan Bush, böylece Amerika'nın Ortadoğu ve Orta Asya'da çıkarlarını genişletmek için saldırıyı fırsat bilen ABD'nin bölgede geniş bir operasyona girişeceğini de böylece açıklamış oldu.Halktan pazartesi günü normal hayatlarına dönmelerini isteyen Bush; "Biz sadece intikam almak için harekete geçmiyoruz. Şu anda savaştayız ve yönetimim bu savaşı kazanmak için elinden gelen her şeyi yapacak" diye konuştu.

'Beyzbola ihtiyacımız var'Uçuşların halen kısıtlı, sınır kontrollerinin sıkı olacağını da dile getiren Bush, "Beyzbol karşılaşmaları başlayacak. Çünkü halkımızın ihtiyacı var. Ancak hükümet tam alarmdadır" diye konuştu. Kongreden güç kullanmak için gereken yetkileri önceki gün alan Bush'un, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında belirlenecek hedefler üzerinde askeri operasyonlara başlamaya hazırlandığı yorumları yapılıyor.

Çarşambaya olabilirÖte yandan ABD Başkanı George Bush'un "35 bin yedek kadronun silah altına alınması" emriyle birlikte, Afganistan'a karşı olası operasyonun gelecek hafta ortasında başlayabileceği bildiriliyor. Pentagon ve ordu kaynakları ilk planda ilk planda 27 bin 500 yedek asker göreve çağırdı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

En gerici güçler birleşiyor

SONRAKİ HABER

Norveç'te çifte vatandaşlığa izin çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa