26 Nisan 2001 01:00

Hayata son bakışlar!

Adalet Bakanlığı, F tipi cezaevleri sorununu çözmeye yönelik gerçekçi adımlar atmaya yanaşmazken, ölüm oruçlarında 2 kişi daha hayatını kaybetti.

Paylaş
Hayata son bakışlar!
F tipi cezaevlerine karşı başlatılan ölüm orucu eylemi 189. gününe girerken, önceki akşam ve dün, bir tutuklu ile bir tutuklu yakını daha hayatını kaybetti. Dünkü ölümlerle birlikte ölüm oruçlarında yaşamını yitirenlerin sayısı 4'ü tutuklu yakını olmak üzere 19'a yükseldi.
Edirne F Tipi Cezaevi'nde kalan ve ölüm orucu nedeniyle sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine bir süredir Trakya Üniversitesi (T.Ü) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tutulan Sedat Karakurt (25), önceki akşam geç saatlerde öldü. DHKP-C davasından hükümlü Karakurt'un 177 gündür ölüm orucunda bulunduğu bildirildi. Durumunun ağırlaşması üzerine, Tıp Fakültesi Hastanesi'nde mahkûmlar için oluşturulan Algoloji Servisi'ne getirilen Karakurt'un, burada da tıbbi müdahaleyi kabul etmediği belirtildi. Karakurt'un cenazesinin, yapılacak otopsiden sonra yakınlarına teslim edileceği öğrenildi.
Ölüm oruçlarıyla ilgili son haber ise dün İzmir'den geldi. Tutuklu ve hükümlülerin cezaevlerindeki eylemlerine destek vermek amacıyla İzmir'in Kahramanlar semtindeki evinde ölüm orucunda olan 3 kişiden biri öldü. Alınan bilgiye göre, Kahramanlar 1421 Sokak 15 No'lu evde, 150 gündür ölüm orucunda olan Erdoğan Güler (29), dün sabah hayatını kaybetti. Aynı evde ölüm orucu eylemini sürdüren Ahmet Özdemir (20) ve Mehmet Ali Kanmaz'ın (38) da sağlık durumlarının ciddi olduğu belirtildi. Güler'in cenazesi, otopsi amacıyla İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Güler'in cenazesi, bugün Manisa'nın Salihli ilçesinde toprağa verilecek.
Gülbağ da öldü
Ölüm orucundaki tutuklulara destek vermek amacıyla Almanya'nın Regensburg şehrinde geçtiğimiz cuma günü saat 16.00 sıralarında kendisini yakan Kazım Gülbağ (37) adlı tutuklu yakını da pazartesi akşamı yaşamını yitirdi. Regensburg Cezaevi önünde "Yaşasın ölüm orucu direnişimiz" yazılı bir pankart açarak kendisini yakan Kazım Gülbağ olaydan sonra kaldırıldığı Nürnberg Hastanesi'nde kurtarılamadı.
Gülbağ'ın eşi Zeynep Arıkan da, Kartal Cezaevi'nde ölüm orucunda bulunuyor. Gülbağ'ın cenazesi bu hafta içinde Türkiye'ye gönderilecek.
Öte yandan; Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gebze Özel Tip Cezaevi'nde kalan Neriman Soylu Candan ve Suzan Baran adlı tutukluların ölüm orucu eylemlerine son verdiği ileri sürüldü.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çağlar'ı kurtarma operasyonu

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa