09 Ocak 2001 03:00

Yol ayrımı keskinleşiyor

FP'de "gelenekçi" ve "yenilikçi" olarak adlandırılanlar arasında ayrışma keskinleşiyor. Kutan, il başkanlarına "tabanda ceza verin" talimatı verdi.

Paylaş
Yol ayrımı keskinleşiyor
Fazilet Partisi (FP)'nin kapatılması davası Anayasa Mahkemesi'nde kararı bekleye dursun, parti içinde "Yenilikçiler" ve "Gelenekçiler" olarak adlandırılan ve son haftalarda iyice keskinleşen ayrışma karşılıklı tehditlere kadar vardı. Cuma günü toplanacak olan FP Genel İdare Kurulu (GİK)'nun bazı parti içi muhalifler için ihraç istemlerini değerlendireceği ve geçici ihraç kararı verebileceği belirtiliyor.
Parti yönetimini oluşturan "Gelenekçiler", Genel Başkan Recai Kutan'ın ağzından bir yandan "Parti içi sorunları basın önünde konuşmayız" diyerek susmayı tercih ettikleri imajı vermeye çalışırken, bir yandan da "Yenilikçiler"i suçlayıcı açıklamalarla, "susturulmaları" gerektiği tehditlerini sürdürüyorlar. "Yenilikçiler"in parti yönetiminden tasfiyesiyle sonuçlanan kongrenin ardından bir süre için "sessizlik" hakim olurken, iki kesim arasındaki çekişme son haftalarda iyice yoğunlaştı. Kasım ayı içerisinde Numune Hastanesi'ne tedavi için getirilen Filistinli gençlerin, FP'nin iki grubu tarafından ayrı ayrı ziyaretiyle keskinleşeceği ipuçları görülen ayrışma, restleşme ve tehditlere kadar vardı.
Baykal ziyareti 'bardağı taşırdı'
Son kongrede Genel Başkan Recai Kutan'a yakın oy alan Abdullah Gül'ün, adeta bir genel başkan edasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la görüşerek "hizip" konusunda deneyimlerini artırması, ayrı yemek düzenlemeleri, "Gelenekçiler"in öfkelenmelerine neden oldu. Ardından "Yenilikçiler"in Gölbaşı Papatya Otel'de yaptıkları toplantı, bardağı iyice taşırdı. Genel Başkan Recai Kutan'ın "Parti içi meseleleri basın önünde tartışmayacağız" sözlerine rağmen, "Gelenekçiler"in önde gelen isimleri bu gelişmelerin ardından "Yenilikçiler"in disiplin suçu işlediklerini ve cezalandırılmaları gerektiğini söylemekten geri durmadılar.
"Yenilikçiler"in parti içinde en az kendileri kadar güçlü olduğunun bilinciyle hareket eden Kutan ise iki ara bir derede kalmış durumda. İl başkanları toplantısında "Yenilikçiler"in cezasının tabanda verilmesini isteyen ve onları şikâyet eden Kutan'ın disiplin mekanizmasını son koz olarak kullanmayı tercih ettiği ifade ediliyor.
GİK'ten ihraç çıkacak mı?
Çarşamba ya da perşembe günü toplanması beklenen FP Başkanlık Divanı'nda "Yenilikçiler"in durumunun ele alınacağı, muhalifler hakkında yaptırım kararı alarak bunu GİK'in onayına sunacağı belirtiliyor. Cuma günü toplanacak olan GİK'ten "ihraç" ya da "geçici ihraç" kararı çıkabileceği ifade ediliyor. Buna göre, Baykal'la görüşen Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, Abdülkadir Aksu, Akif Gülle ve Azmi Ateş hakkında "partilerarası izinsiz temasta bulundukları için" karar alınacak. Ayrıca, "parti müzekereleri esnasında ileri sürülen görüşleri açığa çıkardığı için" Cemil Çiçek ve muhalif çıkışlarıyla dikkat çeken Melih Gökçek hakkındaki geçici ihraç istemleri değerlendirilecek.
'FP uslandı' değerlendirmesi
Öte yandan partinin kapatılması konusu henüz karara bağlanmış değil. Kulislerde artık "uslanmış" görünümde olan ve devletin bekasına zarar vermemek için tahkim, af, 5 artı 5 ve Af Yasası'nda hükümete destek veren FP'nin artık kapatılmasına gerek olmadığı söylentileri dolaşıyor. Partinin kapatılması durumunda olası bir erken seçim tehlikesine karşı da önlemin alınarak, milletvekilleri düşürülecek üyelerin sayısının sınırlı tutulabileceği belirtiliyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Fillerin aksiyon filmi!

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa