Çakır'ın şaibeleri MİT raporuyla tescilli

Bir kaza sonrası İstanbul DGM Başsavcısı Oktar Çakır karşılıksız çekten adam öldürmeye kadar hakkında birçok iddia bulunan ve kaza geçirene kadar kaçak olan Melik Giray ile olan ilişkileri ortaya çıktı.

Çakır'ın şaibeleri MİT raporuyla tescilli
Ankara yakınlarında gerçekleşen bir kaza sonrası İstanbul DGM Başsavcısı Oktar Çakır ile karşılıksız çekten adam öldürmeye kadar hakkında birçok iddia bulunan ve kaza geçirene kadar kaçak olan Melik Giray ile olan ilişkileri ortaya çıktı. Ancak Çakır'ın geçmişi de Giray ile olan ilişkilerinden daha temiz ve şaibesiz değil. Çakır Şişli Adliyesi'nde savcılık yaptığı dönemde de başta 'Banker Bako' davası olmak üzere yeraltı dünyasına ilişkin davalarda adı anılır oldu. Bu durum MİT'in 1987 yılında yayınladığı raporda da dile getirildi.
Yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Dündar Kılıç'ın korumasında olduğu bilinen ve avukatlığını Hüsamettin Cindoruk'un yaptığı Banker Bako ile ilgili dava öncesinde ve sonrasında da, İstanbul DGM Başsavcısı Oktar Çakır'ın adı pek çok şaibeye karıştı. 1. MİT Raporu olarak da bilinen 1987 yılında hazırlanmış olan raporda İstanbul MİT Bölge eski Başkanı Nuri Gündeş ve arkadaşlarının Bako soruşturması sırasında aynı apartmanda bulunan banker Engin Can'ın bürosunun aranmasına Şişli Savcı Yardımcısı Oktar Çakır'a gözdağı vererek engel olunduğu yazılıyor.
Üstelik Bako davası ile ilgili olarak Çakır'ın adı bu kadarla da kalmıyor. Çakır'ın Şişli Savcısı iken 'Banker Bako' lakaplı Baki Cengiz Aygün'ün, Sarıyer eski Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray'ın evinde saklandığı ileri sürüldü. Polis'in Giray'ın evine baskın yapmak istemesine karşın buna Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nın yani Oktar Çakır'ın izin vermediği öne sürülüyor.
Kirli işler Şişli Adliyesi'nde
MİT raporu Çakır'ın savcılık ve başsavcılık yaptığı Şişli Adliyesi'nin yeraltı dünyasına ilişkin bütün davaların görüldüğü yer olduğunu kaydediyor. Raporda "İstanbul'da yeraltı dünyası ile ilgili bütün olaylar Şişli Adliyesi'ne intikal etmektedir" deniliyor. Özellikle burada bulunan savcılardan üçünün Trabzonlu olduğu ve bu savcıların Dündar Kılıç ve Oflu Grubu ile yakın ilişkilerinin olduğu da vurgulanıyor. Raporda ayrıca, "Yeraltı davası ile ilgili davalara da hep aynı ağır ceza mahkemelerinde bakılmaktadır" deniliyor.
MİT raporunda ismi olanlar hızla yükseliyor
Şu anda Amerika'da yaşayan ve internet üzerinden yaptığı açıklamalarla dikkati çeken Mehmet Eymür'ün kaleme aldığı MİT raporunda, yeraltı dünyasıyla polis, asker ve bürokratlar arasındaki ilişkiler gözler önüne serilmişti. Son derece somut iddiaların yer aldığı bu ilginç rapora rağmen kimse hakkında işlem yapılmamış, tam tersine raporda karanlık ilişkiler içersinde ismi geçenler devlet kariyerinde yükselişlerini hızla sürdürmüşlerdi.
Şaibeler kabarık
Oktar Çakır'ın, Şişli Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde Uzan grubunun sahibi olduğu İmar Bankası hakkında başlatılan soruşturmayı ilgili savcıdan alıp, başka bir savcıya vermesi ve takipsizlik kararı çıkması Şişli Aliyesi'nde halen konuşuluyor.
Üstelik Çakır'ın silah davalarıyla ilgili dosyaları bizzat kendisi görmek istediği ve savcıları sık sık odasına çağırıp onlara hakaret ettiği belirtiliyor. Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde, İstanbul DGM'ye atanacağının yargı çevrelerinde önceden bilindiği söylenen Çakır'ın atanmasının nedeni olarak ise, Erol Evcil ve Alaatin Çakıcı davalarının İstanbul DGM'de görülmesi gösteriliyor.
www.evrensel.net