Fotoğraf: AA

Adams umutsuz konuştu

IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein lideri Gerry Adams, Kuzey İrlanda'da barışa ulaşma umudunun, bugün geçmişte kalan bütün dönemlere göre daha az olduğunu bildirdi.

Adams umutsuz konuştu
İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA)'nun siyasi kanadı Sinn Fein lideri Gerry Adams, Kuzey İrlanda'da barışa ulaşma umudunun, bugün geçmişte kalan bütün dönemlere göre daha az olduğunu bildirdi.
İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti başbakanlarının Kuzey İrlanda Barış Anlaşması'nı korumak adına yeni bir atak başlattıkları dönemde, Adams'ın barışa ulaşma umudu bulunmadığını açıklaması, IRA'nın, Barış Anlaşması'nın silahsızlanma başlatılması için son tarih olarak koyduğu 22 Mayıs'a kadar böyle bir hareket gerçekleştirmeyeceğinin göstergesi şeklinde algılandı.
Katolikler'in Paskalya dönemi kutlamalarının yapıldığı şu günlerde hassas açıklamalarda bulunan Adams ise, katolik kitleleri bu kutlamalara aktif olarak katılmaya ve Cumhuriyetçiler'in Kuzey İrlanda kabinesinin askıya alınmasına duydukları tepkiyi ortaya koymaya çağırdı.
Kuzey İrlanda'daki gerginlik gözle görülür şekilde artarken, Adams, barış sürecinin büyük güçlükler içinde olmasının tamamen İngiltere yanlısı Birlikçiler eliyle uygulanan politikaların sonucu olduğunu da bildirdi.
Adams, "Barış Anlaşması'nın barışa giden tek yol olduğunu düşünen Blair, bu anlaşmanın kurulmasını emrettiği Kabine'yi bir an önce yeniden yetkiyle donatmalıdır" derken, Blair'in Paskalya tatili sonrasında görüşme turlarını yeniden başlatması bekleniyor.
www.evrensel.net