Karabay ve Okuyan SSK'yı tartıştı

Dev Maden-Sen'in düzenlediği "İşçi Salığı, İş Kanunu, Çevre Sorunları ve Standartları" konulu toplantıda DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan arasında tartışma çıktı.

Karabay ve Okuyan SSK'yı tartıştı
Dev Maden-Sen tarafından önceki gün düzenlenen, "İşçi Salığı, İş Kanunu, Çevre Sorunları ve Standartları" konulu toplantıya katılan DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan arasında SSK konusunda tartışma çıktı.
DİSK Başkanı Vahdettin Karabay, geniş kitleyi ilgilendiren bir karar alınırken, bu kitlenin görüşlerinin alınması ve karara yansıtılmasının demokratik katılımcılığının bir gereği olduğunu, sosyal güvenlik gibi milyonlarca insanı ilgilendiren bir konuda bu gereğin yerine getirilmediğini söyledi. Sağlığın kamu hizmeti olmaktan çıkarılmasına yönelik bir girişimi onaylamadıklarını, eğitim gibi sağlığın da sosyal devletin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Karabay, SSK'nın sağlık işletmeciliğinin sona erdirilmesinin esasen sosyal devletin fiilen sona erdirilmesi anlamına geleceğini belirtti. Karabay, "Önümüzdeki günler oldukça sıkıntılı geçecektir. Bu sıkıntıların en aza inmesi için hükümet yalnızca bir kesimin ya da uluslararası finans kuruluşlarının değil, bu ülkede yaşayan milyonlarca çalışanın ve yurttaşın sesine kulak vermelidir. Sayın Bakanın kamuoyu oluşturmak için televizyonlara ayırdığı zamanı konunun taraflarıyla diyaloğa ayırmasının daha faydalı olacağını düşünüyoruz" dedi.
'Özelleştireceğim' dememiş
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ise kamuoyunda Sosyal Güvenlik Yasası kadar tartışılan bir başka yasanın olmadığını, tartışmaların "reform"a yansıtıldığını öne sürdü. Okuyan, "Sosyal Güvenlik Reformu"na ilişkin 6-7 yasa tasarısı çalışmasına başladıklarını, bu konuda 300 kadar kurum ve sendikalardan görüş istediklerini iddia etti.
Okuyan, bir süre önce SSK'ya ilişkin başhekim ve yöneticilerin katılım ile bir toplantı yaptıklarını, ancak davet edilmelerine rağmen bu toplantıya konfederasyon genel başkanlarının katılmadığını, Türk-İş'in temsilci bile göndermediğini söyledi.
Kendisinin hiçbir yerde, özel sohbette "SSK'yı özelleştireceğim" demediğini iddia eden Okuyan şunları söyledi: "Biz SSK'yı kendi kaderinden kurtarmaya çalışıyoruz. SSK 32 milyon vatandaşımıza sağlık hizmeti sunan bir kuruluştur. SSK'yı Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü olarak ikiye ayıracağız. Her hastenede yerel yönetimler oluşturacağız".
Okuyan, 2 yıl içinde SSK'yı yüzde 50 daha iyi noktaya getireceklerini, eğer başaramazlarsa istifa edeceğini söyledi.
www.evrensel.net