Şu Bizans'ın ettikleri

Yönetmenliğini mizah yazarı Gani Müjde'nin gerçekleştirdiği film 'Kahpe Bizans' gösterime giren tek yerli film.

Şu Bizans'ın ettikleri
Yönetmenliğini mizah yazarı Gani Müjde'nin gerçekleştirdiği film 'Kahpe Bizans' gösterime giren tek yerli film.
Başlıca rolleri Mehmet Ali Erbil, Cem Davran, Nurseli İdiz, Ayşegül Aldinç, Hande Ataizi ve Sümer Tilmaç paylaşıyor. Film, bir dönemin 'ünlü' yerli tarihi filmlerine bir taşlama niteliğinde.
Her şey, Avustralya'da kuraklık ve kanguru saldırıları nedeni ile anayurtlarından göç etmek zorunda kalan Dalamanoğulları'nın, Fransa'ya göç etmek üzere yola çıktıklarında önlerine çıkan köpeğin yollarını değiştirmesi ile kendilerini Anadolu'da bulmasıyla başlar.
Anadolu, Bizans hükümdarlığı altındadır. İmparator İlletyus rüyasında küçük bir çocuk tarafından öldürüleceğini görür ve tez emreder: "Bütün yeni doğan çocuklar öldürüle". Küçük bir obada yaşayan Süper Gazi (ve sülalesi) karısına çocuklarını emin bir yere götürmesini söyler. Karısı yeni doğan çocuğunu bir sepete koyar ve nehre salar.
Çocuk nehirde yol aladursun, bu arada Bizans'ta çok şey değişmiştir. Mağdure Hatun ile Markus Antonyus arasındaki aşk alevlenmiştir. Emanuel de Yetişbey'e epey cömert davranmaktadır.
Dalamanoğulları zindan basıp adam kurtarmaya çalışırken, sepetteki bebek büyümüş, kocaman adam olmuştur ve nehirde yol almaya devam etmektedir.
Bizans'ta kimin kimden doğduğu tartışmaları süredursun, Teodora ile Sepetçioğlu ilişkisinden Simitis adlı nur topu gibi bir bebek dünyaya gelmiştir bile... Zindanlarda işkenceler devam ederken kılıç şakırtısından geçilmez.
Sonunda nehirden gitmeye devam eden Giderbey de bir nehir kavşağında üzerine doğru gelmekte olan sepet içinde gelinlikli bir kız bulur.
www.evrensel.net