10 Ocak 2000 03:00

Türk Metal'de delege oyunu

30 Ocak'ta genel kurul yapacak olan Türk Metal Sendikası Ankara Şubesi yönetimi, delege seçimlerinde üstünlük sağlamak için çeşitli oyunlar sahneliyor.

Paylaş
Türk Metal'de delege oyunu
Olağan genel kurulunu 30 Ocak 2000 tarihinde toplayacak olan Türk Metal Sendikası Ankara Şubesi yönetimi, işyerlerinde yapılan delege seçimlerinde üstünlük sağlamak için çeşitli oyunlar sahneliyor. Türk Traktör Fabrikası'nda 4 Ocak günü yapılan delege seçimleri için aday olma tarihi, işçilerin ücretsiz izinde olduğu 23-25 Aralık 1999 tarihlerine denk getirildi.
Delegelik için aday olma tarihinin kendilerinin izinde olduğu bir döneme denk getirilmesinin, "Sendika yönetiminin, demokratik bir seçim istemediğinin, kendi yandaşları dışında kimsenin aday olmasını istemediğinin göstergesi" olarak değerlendiren işçiler, delege seçimlerinin yenilenmesini istediler. Geçtiğimiz yıl içerisinde 267 kişinin fabrikadan atılmasına, ücretsiz izinle birlikte esnek çalışmanın dayatılmasına karşı sendikanın sessiz kaldığını hatırlatan işçiler, delege seçimlerinin işçiden habersiz yapılmasının da şaşırtıcı olmadığını ifade ettiler. İşçiler, Türk Metal yöneticilerinin, sendika yönetimlerine denetleyemeyeceği işçilerin gelmesiyle işyerlerinde kontrolü kaybedeceği endişesi taşıdığını söylediler.
Öte yandan Emeğin Partisi Yenimahalle İlçe Örgütü tarafından "Baskın değil, demokratik seçim" başlıklı bildiri yayınlanarak, delege seçimlerinin bütün işçilerin aday olabileceği bir tarihe ertelenmesi istendi. Sendika kongrelerinin işçilerin yeni delegelerini ve yönetimlerini seçmelerinin yanında, sendikacıların da işçilere geçmiş dönemin hesabını verdiği bir süreç olması gerektiği hatırlatılan bildiride, "İşverenin esnek çalışma, işten atma, ücretsiz izin, sosyal hakların gaspı gibi saldırılarına neden sessiz kaldınız? Toplusözleşmede yer alan 'genelde işyerine en son giren ilk çıkar kaidesine kendi kısmında riayet edilir' ilkesi varken, 12-15-18 senelik işçiler neden çıkarıldı?" gibi sorulara yer verildi.
ÖNCEKİ HABER

Haber-Sen Genel Sekreteri Yavuz'a

SONRAKİ HABER

Meslek odaları, Mansur Yavaş’tan nasıl bir kent istediklerini anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa