08 Ocak 2000 03:00

Peru'da onbinler Fujimori'yi protesto etti

Peru'yu yıllardır dikta yönetimiyle yöneten Alberto Fujimori'nin kendisini üçüncü kez devlet başkanı adayı ilan etmesine karşı halkın tepkisi bütün ülkeye yayıldı.

Paylaş
Peru'da onbinler Fujimori'yi protesto etti
Peru'yu yıllardır dikta yönetimiyle yöneten Alberto Fujimori'nin yasaları tanımayarak kendisini üçüncü kez devlet başkanlığına aday ilan etmesine karşı halkın tepkisi bütün ülkeye yayıldı. Peru genelinde sokaklara dökülen 40 bini aşkın işçi ve emekçi, Devlet Başkanı Fujimori'nin aday olmasını protesto etti. Çeşitli işçi örgütlerinin ve partilerin oluşturduğu Ulusal Yurttaş Cephesi adlı ittifak tarafından ülke çapında düzenlenen protesto gösterileri sırasında yer yer çatışmalar da meydana geldi.
Gösterilerinin en büyüğü Iquitos kentinde düzenlenirken, kentte ilan edilen grev hayatı durdurdu. En az 320 bin kişi sokaklara dökülerek Fujimori diktasının sona ermesini istedi.
Başkent Lima'da da 10 bin civarında kişi yürüyüş ve miting düzenledi. Fujimori'nin güdümündeki Ulusal Seçim Komisyonu, Fujimori'nin üçüncü kez adaylığına izin vermişti. İlk kez 1990 yılında devlet başkanı seçilen Fujimori, 1996'da kongrede kabul edilen bir yasayla, üçüncü kez devlet başkanı seçilmesinin önündeki engelleri kaldırmış bulunuyor. Peru'da kamuoyu yoklamaları, iki dönem devlet başkanlığı görevi yapan Fujimori'nin, karşısında güçlü bir akip olmamasından dolayı, yeniden seçilme olasılığının bulunduğunu gösteriyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Emekçilere karşı sıkıyönetim

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa