04 Ocak 2000 03:00

'Bankayı satıp tarihi

   eserleri koruyacağız'

Paylaş
'Bankayı satıp tarihi
     eserleri koruyacağız'
Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Vakıfbank'ın özelleştirilmesinden elde edilecek gelirle tarihi eserlerin daha iyi korunacağını iddia etti.
Dün ANAP İstanbul İl Örgütü'nde bir basın toplantısı düzenleyen Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Vakıfbank'ın özelleştirileceğini açıkladı. Yalova ayrıca, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yüzde 20'lik hisselerinin satışını amaçlayan yasal düzenlemenin yapıldığını bildirdi. Vakıfbankı'n özelleştirilmesinin çok önemli bir adım olduğunu savunan Yalova, bunun toplumsal bir açılım yapacağını öne sürdü. Vakıf eserlerinin korunmadığını gerekçe gösteren Yalova, satıştan elde edilecek gelirlerin yıkılmaya ve çürümeye yüz tutmuş tarihi eserlerin onarımı için harcanacağını ileri sürdü.
Kanunda yapılacak değişiklikle bankanın özelleştirmesi önündeki tüm engellerin kaldırılması amaçlanıyor. Yapılacak kanun değişikliğinin amaçları ise tasarıda şöyle sıralanıyor:
- "Önce (B) grubu hisselerin (yapılacak teknik değerlendirme sonucunda) blok satış veya halka arz yolu ile satışı sağlanacaktır.
- (B) grubu hisselerin satışını takiben hisse senetlerinin gerçek değerleri belirlenmiş olacağından alım satımına bir engel bulunmayan (C) grubu hisselerin de alım satımı işlerlik kazanacaktır.
- Bu kanuni düzenleme ile özerkleşen banka yönetimi, bankanın geri kalan (A) grubu hisselerinin de satılabilmesine imkân tanıyacak hukuki, ticari ve teknik altyapıyı hazırlayacak; bankayı tam olarak özelleştirilmeye taşıyacaktır."
ÖNCEKİ HABER

2000'nin 'umut' tablosu!

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa