ABD'den çelik ithalatına vergi

ABD'nin, Türkiye, Endonezya, Çin, Tayvan ve Slovakya'dan ithal ettiği "soğuk çekme" çelik ürünlerine yüzde 50 oranında vergi koymaya hazırlandığı bildirildi.

ABD'den çelik ithalatına vergi
ABD'nin, Türkiye, Endonezya, Çin, Tayvan ve Slovakya'dan ithal ettiği "soğuk çekme" çelik ürünlerine yüzde 50 oranında vergi koymaya hazırlandığı bildirildi. Karardan özellikle Ereğli Demir-Çelik Fabrikaları ile Borçelik Çelik Sanayii'nin etkileneceği ifade ediliyor.
Ancak Amerikalı yetkililerin vergi koymadan önce Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun bu konuda alacağı kararı bekleyecekleri öğrenildi. Komisyon, ucuz çelik ithalatından Amerikalı üreticilerin zarar görüp görmediklerini araştırıyor. Amerikan çelik üreticileri, söz konusu ülkelerin otomotiv çeliğini damping fiyatla ihraç ettiklerini öne sürüyor. İlgili çevreler, kararı Amerikan çelik üreticilerinin zaferi olarak nitelendirdi.
Söz konusu karar çerçevesinde Endonezya'nın "PT Karakatau Steel" şirketinin ürünlerine yüzde 49, Ereğli Demir-Çelik Fabrikası mamullerine yüzde 33, Borçelik mamullerine ise yüzde 8.81 oranında vergi gelebileceği kaydedildi.
Karardan özellikle soğuk çekme çelik ürünlerinin etkileneceği belirtildi. Bu tür çelikler, otomotiv sanayiinin yanı sıra çelik eşya, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ürünlerin imalatında kullanılıyor. ABD Ticaret Bakanlığı'nın koyacağı vergiden Türk ve Endonezya firmaları dışında bazı Çin, Tayvan ve Slovakya şirketlerinin de etkileneceği ifade edildi.
Türkiye ve diğer ülkelerden ucuz fiyatla çelik ithalatı durduktan sonra Amerikan çelik üreticilerinin 2000 yılının Nisan-Haziran döneminde kendi ürettikleri çeliğe zam yapmaya hazırlandıkları öğrenildi. ABD'nin yurtdışından ithal ettiği ucuz çelik miktarının geçen yıl yüzde 30 oranında arttığı, bunun sonucunda Amerikan şirketlerinin kârlarının düştüğü ve işçi çıkartmak zorunda kaldıkları iddia ediliyor. Bunun üzerine, "Bethlehem Steel Corp", "USX-US Steel Group" gibi birçok çelik üreticisi firma, yetkililere başvurarak, ithal çelik ürünlerine yüzde 223 oranında vergi konmasını istemişlerdi.
www.evrensel.net