Kofi Annan vefalı çıktı!

BM Sekreteri, Kosova'da dolandırıcılık yaptığı ortaya çıkan BM Kosova Misyonu Başkanı Bernard Koucher'i savundu.

Kofi Annan vefalı çıktı!
BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kosova'da süren kargaşanın rantını yiyenlerden BM Kosova Misyonu (UNMIK) Başkanı Bernard Kouchner hakkındaki iddiaları "asılsız" olarak niteledi. Annan'ın sözcüsü Fred Eckhard, "Annan'ın, Kouchner hakkında Yugoslav makamlarınca ortaya atılan iddialar konusunda bilgi aldığını ve iddiaların hiçbir temele dayanmadığı sonucuna vararak bunları dikkate almaya değer bulmadığını" söyledi.
Yugoslavya Enformasyon Bakanı Goran Matiç, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kouchner'i kaçakçılık yaparak Kosova'da zengin olmakla suçlamıştı. Matiç, "Kouchner, Fransa ve BM tarafından zengin olma izni verilmiş bir kaçakçıdır. Kouchner'in görevi, Sırpların Kosova'dan sürülmesidir" diye konuşmuştu. Kouchner'in ayrıca Fransız telekom devi Alcatel'e Kosova'nın GMS ihalesinin verilmesinde de etkili olduğu biliniyor.
Takdir etti
"Annan'ın Kouchner'e güveninin tam olduğunu" tekrarladığını söyleyen Fred Eckhard, "Annan'ın, Kosova'da hukuk ve adalet esasına dayalı bir sivil toplum oluşturmak amacıyla büyük güçlükler altında görevini yürüten Kouchner'i gösterdiği başarıdan ötürü takdir ettiğini" belirtti.
www.evrensel.net