Başbakanlıkta 'Alaattin abi' zirvesi

Türkiye'ye getirilirken polislerin "Alaattin Abi" diye hitap ettiği ünlü mafya babası Alaattin Çakıcı'ya adaletin tutumunun da benzer olması tepkilere neden olurken...

Başbakanlıkta 'Alaattin abi' zirvesi
Devlet Bakanı Eyüp Aşık'la telefon görüşmeleri basına yansıyan, Türkbank ihalesi benzeri bir dizi kirli ilişkide adı öne çıkan, ülkücü mafya babası Alaattin Çakıcı'nın Hıncal Uluç'un silahla yaralanması davasından kurtarılması, "O da Oral Çelik gibi tamamen kurtarılacak" endişesini doğururken, devletin zirvesinin tutumu bu endişeyi güçlendiriyor. İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ile Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dün Başbakan Ecevit ile bir saati aşkın görüştüler, ancak kamuoyuna bir açıklamada bulunmadılar.
Tantan ile Türk, Çakıcı'nın sorgulanması ve yargılanması konusunda emniyet ve adalet mekanizması arasında ortaya çıkan sorunları görüşmek üzere Başbakanlık'ta yapılan toplantıya katıldılar.
Türk, Başbakan Bülent Ecevit ve Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'la bir saatten fazla süren toplantısından sonra Başbakanlık'tan ayrılırken Çakıcı konusundaki suskunluğunu sürdürdü ve gazetecilerin sorularına yanıt vermedi.
Basının kiminle görüştüğü hakkındaki sorularını da yanıtsız bırakan Türk, "Müsaade ederseniz, geçeceğim" diyerek Başbakanlık'tan ayrıldı. İçişleri Bakanı Tantan ise, Türk'ün ayrılmasından sonra Başbakanlık'ta temaslarını sürdürdü.
Serbest bırakılmak için getirilmiş!
CHP MYK öncesinde bir açıklama yapan CHP Genel Başkanı Altan Öymen, Türkiye'nin artık tamamen bir "skandallar ülkesi" haline geldiğini ifade etti. Öymen, "Bir hukuk devletinde eşine emsaline rastlanmayan olaylar birbirini izlemektedir. Bu olaylar nedeniyle adalete güvenin sarsılması, Adalet Bakanlığı'na olan güvenin ise büsbütün ortadan kalkması gibi bir durumla karşı karşıyayız. Ya o sanığı hiç istemeyeceksiniz ya da idam cezasını kaldıracaksınız" diye konuştu. Öymen, bu olayın arkasında kimin, hangi ellerin bulunduğunun bilinmediğini, ancak durum böyle giderse "Çakıcı serbest bırakılmak için Türkiye'ye getirildi" yorumlarına neden olabileceğini söyledi.
FP: 45 gün içinde serbest bırakılacak
FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, FP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, Alaattin Çakıcı'nın sorgulanmasına ilişkin Adalet ile İçişleri Bakanlıkları arasındaki tartışmayı sorması üzerine, şöyle konuştu: "Bu hükümetin üyeleri ne yapacaklarını, nasıl yapacaklarını bilemedikleri için birbirlerine bağlı üçüzleri oynamaktadırlar. Alaattin Çakıcı, MİT'in elemanıdır ve kullanıldığı ortadadır. Yargılama ayrı, sorgulama ayrıdır. Fransa, yargılanmak üzere iade etmiştir. Bu, Adalet ve İçişleri Bakanlıklarımızın siyasi malzeme olarak kullanma hastalığıdır. Doğru olan sorgulanmasıydı. Böylece siyaset-mafya-çete bağlantıları ortaya çıkarılırdı. Devlet ciddi olmalıdır. Tartışma basın aracılığıyla olmaz, bir masada oturularak konuşulur, tartışılır; ama bazı siyasetçiler, bürokratlar cesaret edemiyorlar, koltuklarından olacaklar diye. Çakıcı'nın buraya getirilmesinde bir senaryo var. Bu senaryo içinde Çakıcı 45 gün içinde serbest bırakılacak."
DYP: Kayıkçı kavgası yaşanıyor
DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sağlam, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları arasında Alaattin Çakıcı'nın sorgulanması konusunda yaşanan tartışmaları "kayıkçı kavgasına" benzetti. Sağlam, düzenlediği basın toplantısında, iki bakan arasında yaşanan Çakıcı tartışmasının ibret verici olduğunu söyledi. Çakıcı'nın sorgulanmasıyla ilgili iki bakanın "kayıkçı kavgası" yaptığını dile getiren Sağlam, Çakıcı'nın bildiklerinin ortaya çıkmasında yarar olduğunu söyledi. Sağlam, gerek uluslararası hukukun, gerekse iadeye ilişkin prosedürün Çakıcı'nın tanık olarak ifadesinin alınmasına engel olmadığını bildirdi.
'Utanmasalar affedecekler'
Sağlam, Çakıcı'nın gazeteci Hıncal Uluç'a yönelik saldırıya ilişkin davanın zaman aşımından düşmesi konusunda Adalet Bakanlığı'nı eleştirdi. Mahkeme başkanının Çakıcı'nın sorgulanmasına ilişkin başvurusunu Adalet Bakanlığı'nın yerine getirmediği yönündeki basında çıkan açıklamalarına atıfta bulunan Sağlam, "Türk adaletinin böyle bir hale düşürülmesi hesabının verilemeyeceği kadar ağır bir vebaldir. Utanmasalar affedecekler. Kamuoyunun en son vardığı kanaat bu. Biz de bu kanaate katılıyoruz. Ümit ediyorum ki, en kısa zamanda bu sorgulama yapılır. Hiç olmazsa şahit olarak bildikleri öğrenilir" dedi.
Bu arada Öymen, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın son dönem Türkiye'deki gelişmelerle ilgili durum tespiti yaptığını, ancak bu durumun düzelmesi konusunda önayak olmadığını söyledi. Yılmaz'ın Diyarbakır'da yaptığı konuşmada demokratikleşme yolunda öneriler sıraladığını anımsatan Öymen, "Kendisine günaydın demekten kendimizi alamıyoruz" diye konuştu.
Türkbank davası için girişim
Bu arada, İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Çakıcı'nın Türkbank ihalesi davası kapsamında yargılanabilmesi için Adalet Bakanlığı'na yazı gönderdi. İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Aykut Cengiz Engin tarafından yazılan yazı ve ekinde gönderilen dosyası uyarınca Fransa'dan muvafakat talep edilecek. Fransa'dan muvafakat alınması halinde, Çakıcı bu dava kapsamında yargılanabilecek.
www.evrensel.net