Asgari ücrette son pazarlıklar bu hafta

Türk-İş, yeni ücretin 1 Ocak'ta yapılacak yüzde 15 oranındaki zamla birlikte 155 milyon lira olacak en düşük memur maaşı düzeyinde belirlenmesini istediklerini belirtti.

Asgari ücrette son pazarlıklar bu hafta
Asgari ücret bu hafta yapılacak toplantılar sonucunda belirlenecek. TİSK ve hükümet, asgari ücretin de hedeflenen enflasyon oranında belirlenmesinde ısrar ederken, işçi konfederasyonları buna karşı çıkıyorlar.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 6. ve 7. toplantılarını 21 ve 24 Aralık'ta yapacak. Komisyon'un 24 Aralık Cuma günü yapacağı 7'nci toplantının ardından 1 Ocak 2000 tarihinden geçerli olacak yeni ücretin kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
Bugüne dek yaptığı 5 toplantıda, yeni ücretin hesaplanmasında temel veri olarak kullanılacak Hacettepe Üniversitesi'nin besin içi ve besin dışı harcama kalıpları ile DİE, DPT ve Hazine'den gelen verileri değerlendiren komisyon, ayrıca Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı temsilcilerinin, 2000 yılı memur maaşlarına ilişkin görüşlerini dinledi.
Komisyon'a işçi tarafını temsilen katılan Türk-İş, asgari ücretin vergi dışı bırakılarak işçiye net ödenmesini, yeni ücretin saptanmasında 4 kişilik ailenin zorunlu gıda harcamasının dikkate alınmasını ve ülke düzeyinde tek tip olarak belirlenmesini isterken, işveren temsilcisi TİSK ise özellikle 16 yaş altı, 16-25 yaş ve 25 yaş üstü için farklı ücret belirlenmesini talep etti. TİSK ayrıca, yeni ücretin bölgesel düzeyde belirlenmesi önerisini de gündeme getirdi.
Beşinci toplantıda ilgili sosyal taraflar görüşlerinde ısrarcı olurken, gerek işveren, gerekse işçi tarafının asgari ücretin geçen dönemde olduğu gibi 6'şar aylık dönemler halinde belirlenmesinde uzlaşmışlardı.
Türk-İş en düşük memur maaşı istiyor
Öte yandan 1 Ocak 2000 tarihinden geçerli olacak asgari ücretin 115-120 milyon lira arasında, 1 Temmuz 2000 tarihinden geçerli olacak ücretin ise 130 milyon lira düzeyinde saptanabileceği belirtiliyor.
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç, yeni ücretin 1 Ocak 2000 tarihinde yapılacak yüzde 15 oranındaki zamla birlikte 155 milyon lira olacak en düşük memur maaşı düzeyinde belirlenmesini istediklerini kaydetti. Bunun dışında belirlenecek bir rakamın, işçinin günlük gereksinimlerini karşılayamayacağını anlatan Kılıç, yürürlükteki asgari ücrete 2000 yılı için öngörülen yüzde 25 oranında zam yapılması durumunda, bu zammın son yılların en düşük zammı olacağını belirtti. Salih Kılıç, gelir dağılımının sürekli çalışanların aleyhine bozulduğunu iddia ederek, komisyonun yaklaşık 5 milyon asgari ücretliyi sevindirecek bir ücreti belirlemesini, siyasi iradenin de buna yardımcı olması gerektiğini de vurguladı.
www.evrensel.net