Fotoğraf: AA

Çakıcı tutuklandı

Fransa'dan Türkiye'ye iade edilen Alaattin Çakıcı, dün olağanüstü önlemler altında Bakırköy Adliyesi'ne getirildi.

Çakıcı tutuklandı
Tutuklu bulunduğu Fransa'dan Türkiye'ye iade edilen ve geceyi İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde geçiren ülkücü müfya babası Alaattin Çakıcı, dün Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na ifade verdi. Çakıcı, hakkındaki gıyabi tutuklama kararlarının vicahiye çevrilmesinin ardından tutuklanarak, Kartal Cezaevi'ne konuldu. Çakıcı'nın bindirildiği zırhlı aracın da içinde yer aldığı 7 koruma aracı ve 2 zırhlı araçtan oluşan konvoy, gazetecilerin Atatürk Havalimanı'nda beklediği B Kapısı yerine saat 00.50'de "batı apronu" olarak bilinen E Kapısı'ndan çıkış yaptı.
Bu kapıda bekleyen az sayıda basın mensubunun içinde bulunduğu araçlar da Florya, Bakırköy, Zeytinburnu, Yenikapı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü güzergâhı üzerinde 4 noktada önleri kesilerek engellendi. Konvoy, saat 01.10'da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ulaştı. Zırhlı araçlardan biri, emniyetin Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nün bulunduğu B Blok önüne yaklaştı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerin kordon oluşturduğu B Blok önünde, polis müdürlerinin basın mensuplarını izdihama yol açılmaması konusunda uyarmaları sırasında, Çakıcı'yı taşıyan diğer zırhlı araç, emniyetin garaj bölümüne girdi. Çakıcı, basın mensuplarının daha önceden uzaklaştırıldığı garaj bölümünden Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'ne çıkartıldı.
7 saat sorgulandı
Çakıcı, Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nde 7 saat sorgulandı. Şube Müdürü Adil Serdar Saçan nezaretinde, bir başkomiser idaresindeki ekip tarafından sorgulanan Çakıcı'nın ifadeleri, sorgu odasında gizlenmiş kameralar aracılığıyla kayda alındı. Sorguda kendisine yöneltilen her soruyu yanıtlayan Çakıcı'nın, Fransa'da tacize uğradığını ve "Türkiye'ye getirildiği için mutluluk duyduğunu" söylediği öğrenildi. Polis yetkilileri, basın mensuplarının Çakıcı'yı görüntülemesinin, İçişleri Bakanlığı'ndan gelen talimat doğrultusunda engellendiğini söylediler.
Olağanüstü önlem
Çakıcı, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na olağanüstü güvenlik önlemleri altında zırhlı araçlar içinde İl Emniyet Müdürlüğü'nden çıkarılarak getirildi. Çakıcı'nın adliye binasına gelişi sırasında güvenlik çemberi oluşturuldu. Adliye binasına güvenlik güçleri haricinde gazeteciler dahil hiç kimse alınmadı. Bina çevresinde siyah bereli timlerde görev alırken, adliye binası çevresindeki binalar da kontrol altına alındı.
Kartal Cezaevi'ne götürüldü
Çakıcı'nın, İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi ve İstanbul DGM'den gönderilen gıyabi tutuklama kararlarına ilişkin dosyalar, Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Akören Kondur tarafından incelendi. Savcı Kondur, daha sonra bu dosyaları Bakırköy Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Bu mahkemeye çıkartılan Çakıcı'nın, "Hıncal Uluç'un silahla yaralanması olayında azmettirici olmak" ve "cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" suçlarından dolayı hakkında bulunan gıyabi tutuklama kararları vicahiye çevrildi. Kararın ardından Çakıcı, zırhlı bir araçla Kartal Cezaevi'ne götürüldü.
Fransa'da yakalanışı
İnterpol tarafından tüm dünyada kırmızı bültenle aranan Alaattin Çakıcı, 17 Ağustos 1998 günü Fransa'nın Nice şehrindeki bir otelde, koruma görevlisi Muradi Güler ve ünlü sanatçı Selçuk Ural'ın kızı Aslı Ural'la birlikte yakalanarak tutuklanmıştı. Aix-En-Provence İstinaf Mahkemesi, Türkiye'nin talebi üzerine 3 Aralık 1998 günü Alaattin Çakıcı'nın, hakkındaki idam cezalarının uygulanmaması şartıyla iadesine karar vermişti.
www.evrensel.net