09 Aralık 1999 03:00

Dışişleri'nden AB'ye güvence

Helsinki Zirvesi'nin ikinci gününde düzenlenecek öğle yemeği için Başbakan Bülent Ecevit'e resmi davet yapıldı.

Paylaş
Dışişleri'nden AB'ye güvence
Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin AB adaylığı ve tam üyeliğinin her türlü gereğini yerine getireceğini belirterek AB'ye güvence verdi. Dışişleri Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı, Türkiye'nin aday ülke olarak AB'nin hukuki altyapısını oluşturan her türlü esasa belli bir zaman içinde uyacağını AB'ye bildirdiğini söyledi.
Elçi Sermet Atacanlı, haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, AB'nin hukuki çerçevesini oluşturan on binlerce, çok ayrıntılı belgelerden oluşan "AB Müktesebatı"nın üyeler tarafından uygulanması gereken esas ve ilkeleri içerdiğini belirterek, Türkiye'nin AB üyeliğine aday ülke olarak AB'nin hukuki altyapısına uyacağını söylediğini bildirdi.
Gündem-2000, Kopenhag kriterleri gibi belgelerin de "AB Müktesebatı"nın bir parçası olduğunu anımsatan Atacanlı, Türkiye'nin bu belgelere belli bir zaman içinde uyacağını söylediğine dikkat çekerek, "Türkiye adaylık ve tam üyeliğin her türlü gereğini yerine getirecek" dedi.
Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun dün yaptığı açıklamalarında, Türk adaylığını "veto" etmekten söz etmemesine dikkat çekilmesi üzerine Atacanlı, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin ülkeler bazında değil, Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler olduğunu, bu ilişkilerin belli esaslara dayandığını belirterek, "Türkiye tüm taahhütlerini yerine getirirken AB'nin tüm taahhütlerini yerine getirdiğini söylemek mümkün değildir" şeklinde konuştu.
Kıbrıs'ta ihtilaf
Türkiye'nin, Gündem-2000'de yer verilen Kıbrıs'ın üyelik müzakerelerine ilişkin ifadelerini kabul edip etmediğinin sorulması üzerine Atacanlı, Türkiye'nin Rum Kesimi'nin tüm ada adına üyelik müzakerelerini yapmasına ciddi itirazları olduğunu, bu itirazların devam ettiğini söyledi.
Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tüm adayı temsil etmediğini söyleyen Atacanlı, adada iki eşit egemen devletin bulunduğuna, AB üyeliğinin de bu iki eşit egemen devlet arasında yapılacak görüşmelerde karara bağlanacak konulardan biri olduğuna işaret etti.
Ecevit davet edildi
Dışişleri Sözcü Yardımcısı Atacanlı diğer bir soru üzerine, Helsinki Zirvesi'nin ikinci gününde düzenlenecek öğle yemeği için Başbakan Bülent Ecevit'e resmi davet yapıldığını belirterek "Davet yapıldı ancak mevcut şekliyle bizim beklentilerimizi karşılamaktan uzaktır" dedi.
Helsinki Zirvesi'nde Türkiye'nin adaylığının koşula bağlanması halinde Ankara'nın ne gibi bir tutum takınacağı yolundaki bir soruyu da yanıtlayan Atacanlı, "İhtimaller üzerinde konuşmak yarar sağlamaz. Bizim tutum belli. Beklentilerimiz adaylığımızın resmen kabul ve ilan edilmesi. Şart kabul etmiyoruz" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yaşamı temsil etmenin yolu

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen: Danıştay üniversitelerde bildiri dağıtmayı yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa