02 Aralık 1999 03:00

Kesinti yapılırken ayrım yapılıyor

Adana'da özellikle gelir düzeyi düşük semtlerde elektrik kesintilerin yoğunlaşması dikkati çekerken, merkeze yakın bölgelerde hiç kesinti olmuyor.

Paylaş
Kesinti yapılırken ayrım yapılıyor
Halil İmrek
Adana'da özellikle gecekondu mahallelerine verilen elektrikler kesilirken, gelir düzeyi yüksek olan semtlerde elektriklerin kesilmemesi dikkati çekiyor.
Önceki gün büyük bölümü saatlerce elektrik kesintisine uğrayan Adana'da yaşam felç olurken, akşam ise bazı mahallelerde sabaha kadar elektirik verilmezken bazı mahallelerde ise elektrik problemi yaşanmadı.
Adana'nın merkezi Cemalpaşa, Gazipaşa, Ziyapaşa, Beyazevler, Çınarlı, Emek, Gülbahçe, Kuruköprü, Kurtuluş, Reşatbey gibi semtlerde elektrik sorunu yaşanmazken özellikle düşük gelirli kesimlerin oturduğu bölgelerde her akşam elektirik sorunu yaşanıyor.
TEDAŞ cevap vermiyor
Kesinti ve arıza için aranılan TEDAŞ numaraları ise ya sürekli meşgul oluyor, ya da çalışmıyor. TEDAŞ yetkileri elektirik kesintileri için geceleri elektrik sobalarının yanmasını neden gösterirken halk özellikle zengin mahallelerde kaloriferlerin bile elektrikli olduğu halde elektriklerin kesilmediğini, zengin-fakir ayrımı yapıldığına dikkat çekiyorlar. Ayrıca TEDAŞ yetkililerinin zaman zaman elektrik kesintilerinin olacağı, bunun için de enerji yetmezliğini gösteriyorlar. Bu durumda elektirik kesmenin bilinçli olduğu, merkezi politikadan kaynaklandığını gösteriyor.
EMO: Kesintinin nedeni açık
Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi uygulanmakta olan elektrik kesintileri ile ilgili olarak dün yaptığı basın açıklamasında depremin, ek vergilerin yetmediğini hükümetin şimdi de halkı karanlıklara gömdüğünü belirttiler. Adana Şube Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Ahmet Sarı, elektrik enerjisi ile ilgili olan ETKB, TEAŞ, TEDAŞ, DSİ, TKİ, MTA, EİEİ, DPT Ve Hazine Müsteşarlığı gibi kurumlar arasında tam bir kargaşa yaşandığına dikkati çekerek, bu kurum ve kuruluşları Türkiye'yi 21. yüzyıla taşıyacak bir enerji politikasının oturtmalarının mümkün olmadığının altını çizdi. Elektrik tasarrufu adı altında halkı karanlıklara gömmenin bir mantığı olmadığını söyleyen Sarı, "Elektrik enerjisi merkezi olarak planlanmalıdır. Elektrik enerjisi dağıtımı yapısı gereği rekabete uygun değildir. Kendi doğal gücümüzle, kendi kaynaklarımızla yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları ile çözümlenmelidir" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Bakan halkı kandırıyor

SONRAKİ HABER

Sezai Temelli: Sonuçlardan ders çıkarmak yerine acısını çıkarıyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa