Fotoğraf: Evrensel

DYP'de Çiller yeniden genel başkan

DYP'nin 6. Olağan Büyük Kongresi'nde, Genel Başkanlık için Tansu Çiller'in karşısına aralarında Köksal Toptan'ın da bulunduğu 5 aday çıktı.

DYP'de Çiller yeniden genel başkan
Barış Erbektaş - Barış Kaygısız
DYP'nin 6. Olağan Büyük Kongresi dün Atatürk Spor Salonu'nda yapıldı. Kongrede Genel Başkanlık için DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e karşı 5 aday çıktı. Çiller'in en güçlü rakibi DYP Bartın eski Milletvekili Köksal Toptan oldu. Çiller ezici bir çoğunlukla yeniden genel başkan seçildi.
Kongre salonunda genel başkan adaylarından yalnızca Tansu Çiller ile Köksal Toptan'ın posterleri yer aldı. Hınca hınç dolan salonda uzun süre izdiham yaşandı. Çok sayıda DYP'li, salonun dışına yerleştirilen ses düzeninden kongreyi takip etti. Salonda bulunan "Cebindeki ipine demokrasi bayrağını asmaya geldik" ibareli pankart dikkat çekti. Kongreye 1287 delegenin büyük bir bölümü katıldı.
Kongrede Divan'ın Çiller yanlılarından oluşturulması, Toptan'ı destekleyenler tarafından tepki topladı. Atatürk, Adnan Menderes ve depremde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından, "Ülke Meseleleri Komisyonu", "Tüzük Komisyonu" ile "Bütçe ve Hesapları İnceleme Komisyonu" oluşturuldu.
Tansu Çiller kongreye tam iki saat gecikmeli olarak geldi. Çiller salonda "Başbakan Çiller" sloganı eşliğinde tur attı ve hemen konuşmasına başladı. Bu sırada Köksal Toptan'ı destekleyenlerin ayağa kalkmadığı ve Çiller'i alkışlamadığı gözlendi.
Çiller uzlaşma istedi
Tansu Çiller, konuşmasının önemli bir bölümünde, parti içi birlik ve beraberliğin gerekliliğine yer verdi.
Çiller, DP'den AP'ye ve DYP'ye giden çizgide nesillerin, kadroların değiştiğini, ancak davanın değişmediğini ve davanın en önemli meselesinin birlik ve beraberlik olduğunu söyledi. Seçimleri yenilgi olarak kabul ettiklerini öne süren Çiller, yanlışların olduğunu, ancak bu yanlışların dava sürecinde aranmaması gerektiğini belirtti.
Çiller, partide af getireceğini, barışın geleceğini belirterek, tüm herkesin bu barışa imza atmasını isteyerek, "Birlikten güç doğar, parçalanmayın. O birlikten kıratın şahlanışı çıkacak" dedi.
Çiller, Refah Partisi ile kurdukları koalisyon hükümeti döneminde kendilerine eleştiriler geldiğini belirterek, "adil düzeni" çökerttiklerini ifade etti. Avrupa Birliği'ne karşı çıkanların bugün AB kapısı önünde oturup dua ettiklerini ifade eden Çiller, ANAP'a seslenerek "O gün çamur üstündeyiz diyenler, bugün çamur içinde. Kendilerini af yasası ile kurtarmaya çalışıyorlar" dedi.
CHP'lileri 'yerden bitme demokratlar' olarak tanımlayan Çiller, o dönem DYP'li 40 milletvekilinin transfer edildiğini, kendisine koltuk önerdiğini ve bu önerileri kabul etmeyerek 'ipin cebimde' dediğini kaydetti. Çiller, MHP'ye de çatarak, "Erkeğiz, ürkeğiz diyenler bugün me me diyorlar" diye konuştu.
Kongrede gerginlik
Çiller yaklaşık 1,5 saat süren konuşmasının ardından kongreyi terk etti. Bu sırada kongreye gelen Köksal Toptan ve yandaşları ile Çiller'i destekleyenler arasında tartışma çıktı.
Toptan grubu Çiller'in arabasına tekmeler attı, yumruklar konuşturuldu. Köksal Toptan'ın salona girişinin Divan tarafından duyurulmaması üzerine kalabalık bir grup Toptan ile birlikte Divan'a yürüdü ve Divan'ı yuhaladı. Toptan yanlıları istedikleri anonsu yaptırınca sakinleşti.
Genel Başkanlığa altı aday
Genel Başkanlık için Tansu Çiller'in yanı sıra Servet Harputoğlu, İsmet Seteroğlu, Giray Balcı, Nurullah Aydın ve Mehmet Dülger ve Köksal Toptan aday oldu. Tansu Çiller'i 75 il başkanı aday gösterdi. Kongrede delege olan adaylardan Tansu Çiller, Köksal Toptan ve Mehmet Dülger'e konuşma hakkı tanındı.
Mehmet Dülger, partideki yanlışlıkların altında imzasının olmadığını, Adnan Hoca ve Jet-Pa ile bir ilişkisinin bulunmadığını söyledi.
Dülger, "Artık Türkiye'nin gündeminde DYP görülmüyor. Partinin canı çekilmiştir" dedi. Dülger konuşması sırasında Çiller'e eleştiriler sunması üzerine salonda yuhlama sesleri yükseldi. Dülger konuşmasının sonunda adaylıktan Köksal Toptan lehine çekildiğini açıkladı.
Dülger kürsüden ayrılırken, Çiller yanlıları pet şişe fırlattı. Bu sırada bir gazetecinin flaşı kırıldı.
www.evrensel.net