SSK'nın tasfiyesi için bir adım daha

Çalışma Bakanlığı SSK'nın tasfiyesi için yasa tasarıları hazırlarken tasarılarda patronlara yeni teşvik ve kolaylıkların getirilmesi dikkat çekiyor.

SSK'nın tasfiyesi için bir adım daha
Çalışma Bakanlığı Sosyal Güvenlik Yasası'nın ardından gündeme getirdiği yasa tasarıları üzerinde çalışmalarını hızlandırdı. SSK'nın özelleştirilerek tasfiyesi için yeni bir adım niteliğinde olan özel emeklilik uygulamasıyla ilgili yasa tasarısı taslağı üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiği bildirildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı özel emeklilik fonları tasarı taslağında Amerika'da uygulanan özel emeklilik sisteminin örnek alındığı belirtilirken, tasarı taslağının Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Maliye Bakanlığı uzmanları ile birlikte hazırlandığını anlattılar.
Uzmanlar, sistemin ana unsurlarını şöyle açıkladılar:
 • Özel emeklilik sistemine dahil edilecek kurumlar kurulacak. Ancak, bunlara ağır sermaye yükümlülükleri getirilecek.
 • Faaliyetlerini sürdüren hayat sigortası firmaları da sisteme sermaye yeterliliklerini yerine getirecekler.
 • Devlet, sadece denetlemeyle yükümlü bir rol oynayacak.
 • Özel emeklilik fonları şahıslar adına hesaplarda tutulacak. Bu hesaplar üzerinden nemalandırma yapılacak. Eğer şahıs isterse birikmiş parasını bir özel emeklilik kurumuna aktarabilecek. Yeterli süre geçtikten sonra şahıslar hesaplarında biriken paranın yüzde 80'ini çekebilecekler.
  Vergi kıyağı
  Özel emeklilik fonlarının kurulması ile bu fonların sahiplerine yeni vergi kolaylıkları da getiriliyor. Uzun süredir tartışma konusu olan sermaye piyasaları araçlarından elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi sorununa yeni bir boyut da bu taslakta ekleniyor. Emeklilik fonlarının nemalandırılmasından doğan kazançlardan vergi alınmayacak. Böylece patronlar için yeni bir rant kapısı daha yaratılmış olacak. Ayrıca, işvereni teşvik amacıyla, emeklilik fonlarına yönlendirdiği çalışanlarına ilişkin vergi ve diğer yükümlülüklerinde de kolaylaştırmalar yapması bekleniyor.
  Öte yandan, özel emeklilik fonları kapsamında uygulanması planlanan İşsizlik Sigortası Fonu Yönetmeliği hazırlıklarına 4 Aralık günü başlanacak. Burada, fonun nasıl nemalandırılacağı ve hangi yatırım araçlarına yatırım yapılacağı ayrıntılı olarak saptanacak. Yönetmelik hazırlığına Çalışma ve Maliye Bakanlıklarıyla, Hazine Müsteşarlığı ve SPK başkanları katılacak.
  www.evrensel.net