Limanlar'da yine peşkeş oyunu

Liman-İş, liman işyerlerinde yürütülen klavuzlama ve römorkaj hizmetlerinin özel sektöre peşkeş çekildiğini, sendika olarak yasal olmayan bu duruma karşı...

Limanlar'da yine peşkeş oyunu
Liman-İş, liman işyerlerinde yürütülen klavuzlama ve römorkaj hizmetlerinin özel sektöre peşkeş çekildiğini, sendika olarak yasal olmayan bu duruma karşı suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.
Liman-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, sendika üyelerince verilen hizmetin tekel hizmet olması dolayısıyla TCDD Genel Müdürlüğü'nce verilmesi gerektiği vurgulanarak, "Durum böyle iken Denizcilik Müşteşarlığı Bandırma ve İskenderun Liman Başkanlıkları klavuzlama ve römorkaj hizmetlerini özel şirketlere yaptırmaktadır" denildi.
Açıklamada, uygulamanın daha evvel İskenderun Limanı'nda gündeme geldiği, dava konusu olduğu ve yasal olmadığının Danıştay'ın 1998 yılında aldığı kararla sabit olduğu dile getirildi. Karara karşın, 1999 Ekim ayından beri, İskenderun Limanı'nda hizmetlerin Denizcilik Müşteşarlığı tarafından yeniden Dekaş-Med Marina Şirketi'ne verildiği vurgulanan açıklamada, Bandırma Limanı'nda da hizmetlerinin yasal olmayan bir biçimde BADETAŞ isimli şirkete devredildiği ifade edildi. Açıklamada, "Bu uygulama, sadece yasaların ve yönetmeliklerin çiğnenmesi değil, aynı zamanda devletin zarara uğratılmasıdır" denildi.
Söz konusu hizmetler sayesinde devletin İskenderun Limanı'ndan yılda yaklaşık 4.5 milyon dolar, Bandırma Limanı'ndan ise yine yılda 1.5 milyon dolar gelir elde ettiği kaydedilen açıklamada, şimdi bu gelirin özel sektöre aktarıldığına dikkat çekildi.
Açıklamada, "Sendikamız bu tür faaliyetlere zemin hazırlayan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacaktır. Çünkü hem yasalar çiğnenmektedir hem de kamunun çıkarları zedelenmektedir. Liman işçileri olarak kamunun haklarını gerek yasal zeminde gerekse diğer meşru ve demokratik zeminlerde sonuna kadar savunacağız" denildi.
www.evrensel.net