02 Kasım 1999 03:00

Ecevit'ten Demirel'e yeşil ışık

Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeniden seçilmesi formülünün ağırlık kazandığını söyledi.

Paylaş
Ecevit'ten Demirel'e yeşil ışık
Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeniden seçilmesi formülünün ağırlık kazandığını söyledi. Ecevit, önceki akşam yayınlanan "Politikanın Nabzı" programında güncel konularda açıklamalarda bulundu. Meclis'in bu yapısıyla bir cumhurbaşkanı çıkarmasının kolay olmadığını belirten Ecevit, "Bunun zorlukları olduğu anlaşıldıkça Sayın Demirel'in ikinci kez seçilmesi gitgide ağırlık kazanıyor" dedi.
İrtica konusunda Meclis'de görüşülmesi beklenen yasaların neler olduğuna ilişkin bir başka soruya Ecevit, samimi dindarları laiklik karşıtı görmemek gerektiğini söyleyerek yanıt verdi. Bunun yapıldığını ve Türkiye'nin kamplaşmaya sürüklenmek istendiğini belirten Ecevit, "Türkiye'de laiklik dışı bir rejim düşünmek bile olanak dışı" diye konuştu. Ecevit, FP Genel Başkanı Kutan'ın ABD'de Musevi çevrelerle görüşmesiyle ilgili bir soruya "Dünya değişiyor, Türkiye'de değişiyor tabii, eski RP'lilerin Yahudi lobisini ziyaretleri bile düşünülemezdi" yanıtını verdi.
'Savaş'a katılıyorum'
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın açıklamalarıyla ilgili görüşünü da aktaran Ecevit, "Meclisi hedef alışı bir başsavcının doğru değildi, onun dışında da hoşa gitmeyen tarafları vardı. Fakat bazı konularda da hakkını vermek gerekir sayın Başsavcı'nın. Bize insan hakları konusunda ders veren, şu kanununuz fazla sert, şu özgürlüğünüz fazla kısıtlı derslerini veren ülkelerin hemen hepsinde, teröre karşı en az bizdekiler kadar ağır yaptırımlar var. İngiliz mevzuatında var, Danimarka'da bile var. O bakımdan sayın Başsavcı'nın söyledikleri doğru sayılabilir" dedi.
'Öcalan hakkında...'
PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında verilen idam kararı konusunda düşünceleri olduğunu, ancak idam kararı kesinleşmeden bu görüşlerini açıklamayacağını kaydeden Ecevit, demokratikleşme konusunda eksiklikler bulunduğunu da belirtti. AB'nin Türkiye'yi hoş tutma eğiliminde olduğunu belirten Ecevit, "Türkiye'yi üye aday yapacaklar mı, üye yapacaklar mı kuşkuluyum, büyük umutlara kapılmıyorum" dedi. Ecevit, Kıbrıs konusundaki soruya da; "Kıbrıs'ta iki ayrı devlet olduğunu açıkça ifade edecekleri gün gelecek. Kıbrıs'ta bizi tatmin edecek formül arıyorlar. Yunanistan'la karşılıklı güven ortamı oluşturulursa temel konulara sıra gelebilir" yanıtını verdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kasımda diplomasi trafiği yoğun

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa