Gözler Mumcu cinayetinde

Kışlalı cinayetinde, bombanın niteliğinden cinayet odağı konusuna kadar pek çok konuda, adeta bir Mumcu cinayeti kopyası yaşanıyor.

Gözler Mumcu cinayetinde
Ahmet Taner Kışlalı suikasti de tıpkı Uğur Mumcu suikasti gibi sürüncemede bırakılarak kapatılmak isteniyor. Suikastte kullanılan bombanın "boru" tipi basit bomba olduğu açıklanmışken, yeni ipuçları bombanın C-4 ve TNT gibi, özellikle askeriyede kullanılan bomba olduğunu gösteriyor. Yani Mumcu suikastindeki bombayla aynı özelliklere sahip.
Bugüne kadar faili meçhul cinayetlerde en çok delilin bulunduğu ve aynı şekilde açık biçimde soruşturmaların ve araştırmaların bizzat devlet yetkilileri tarafından engellendiği Mumcu suikastindeki gelişmeler, Kışlalı suikastinde de yaşanmaya başlandı. Yetkililer suikastin hemen ardından kullanılan bombanın internetten dahi öğrenilebilecek kadar kolay olan "boru tipi" bomba olduğunu söylemelerine karşın, ipuçları bombanın C-4 ve TNT gibi dünyada birçok siyasi suikastte kullanılan ve daha çok askeri birliklerin kullandığı bombaların bir karışımı olduğunu gösteriyor.
Bomba önemli bir ipucu
Nitekim önceki gün yetkililer bombanın bu tipte olma ihtimalin çok yüksek olduğunu açıklamışlardı. Gelişmeler akıllara birçok soruyu getiriyor. Özellikle Mumcu suikastine olan benzerlikleri nedeniyle Kışlalı suikastinin da çarpıtılma olasılığı güçleniyor. Çünkü Mumcu için kurulan komisyonların ve dönemin TBMM Faili Meçhul Cinayetler Komisyonu'nun araştırma raporları, bizzat devletin çeşitli organlarında bulunan yetkililer tarafından engellendiğini ortaya koymuştu. Ayrıca yetkililerin bizzat itirafları basında yer almış, eski DGM Başsavcısı Nusret Demiral araştırma komisyonlarına bilgi verilmemesi konusunda bizzat Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazılar yazmıştı. Yine Demiral, emekli olduktan sonra "Cinayetler çözülür ancak yukarıdakilerin istemesi gerekiyor" diyerek suikastlerdeki şüpheleri devletin üzerine çekmişti.
Mumcu-Kışlalı benzerliği
Mumcu suikasti ile Kışlalı suikasti arasındaki benzerlikleri gösteren en önemli ipuçlarından birisi şeklinin, yönteminin ve bombanın cinsinin hemen hemen aynı olması. Nitekim Faili Meçhul Siyasi Cinayetleri Araştırma Komisyonu'nda görev yapmış olan Malatya eski Milletvekili Mustafa Yılmaz'ın anlattıkları bunu doğrular nitelikte. Yılmaz, diğer şeylerin yanı sıra cinayette kullanılan C-4 patlayıcılarla ilgili bilgiler vermiş, C-4'lerin Türkiye'de yalnızca askeriyede bulunduğunu söylemişti. Susurluk Komisyonu'na verdiği ifadelerle dikkatleri üzerine toplayan, komisyon tutanaklarına JİTEM mensubu olarak geçen Jandarma Astsubayı Hüseyin Oğuz'un anlatımları da oldukça dikkat çekici. Oğuz, ifadesinde; Mumcu'nun katledilmesinde kullanılan C-4'ün 2.5 kg olabileceğini, piyasada satılmadığını, bombaların Cem Ersever'den sağlanmış olabileceğini, C-4'ün Amerikan yapımı olduğunu, ordunun haricinde bir yerde bulunamayacağını aktarmıştı.
www.evrensel.net