21 Ekim 1999 01:00

Lockheed'le silah ortaklığı

ABD'li silah tekeli Lockheed Martin, Türkiye'deki boğazların geçiş denetim haklarını tamamen satın almasının ardından, şimdi de Türk ortaklığıyla Ortadoğu'ya silah satmaya hazırlanıyor.

Paylaş
Lockheed'le silah ortaklığı
Türk ortaklığıyla Ortadoğu'ya silah pazarlayacak olan ABD'li silah şirketi Lockheed Martin firması, son günlerde İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçişi kontrol etme hakkını kazanması ile gündeme geldi. Adı birçok yolsuzluk ve "uçan tabut" adı verilen uçaklar imal etme gibi işlere karışan Locheed Martin, çalışanları itibariyle bile kapalı kutu olma özelliği taşıyor. ABD vatandaşları dışında personel istihdam etmeyen şirket, buna gerekçe olarak "güvenlik" diyor.
Ancak Türkiye, uluslararası öneme sahip iki boğazını bu Amerikan şirketine, 20 milyon dolara teslim etti. "Gemi Trafik ve Bilgi Sistemi Projesi" adı verilen boğaz denetim ihalesini kazanan Lockheed Martin, bu işi Türkiye'de kurduğu ofis aracılığıyla yürütecek. Ancak, boğazdan geçen gemiler ve daha bir sürü önemli bilgiye sahip olacak ve boğaz geçişini kontrol altında tutacak olan bu şirket, sadece ABD'deki merkezinden gelen direktifler doğrultusunda çalışacak.
Silah tekeli
Lockheed Martin adı ilk olarak 1976 yılında aralarında Türk Hava Yolları'nın da bulunduğu pek çok kuruluşa uçak sattıktan sonra, rüşvet ve yolsuzluklarıyla gündeme gelmişti. Dünyanın en büyük silah tekellerinden biri olan Lockheed, Kanada'dan Tayvan'a kadar dünyanın hemen her yerinde faaliyet yürütüyor.
Arkasında kimler var?
Tüm bu özelliklerine rağmen Lockheed, Türkiye'ye kolaylıkla girebiliyor. Türkiye, dünya genelinde ABD çıkarlarının savunucusu olan silah tekeline, hem Türkiye'nin iki önemli boğazını teslim ediyor, hem de Ortadoğu gibi sıcak çatışmaların yaşandığı bir bölgeye silah tacirliği yapmaya soyunuyor. Lockheed'e kimlerin ka çıktığı ise bir bilmece gibi ortada duruyor.
Almanya'dan tank satışı
Bu arada, Almanya Federal Güvenlik Konseyi, dün yaptığı toplantıda, Türkiye'ye 1 yıl süreyle denenmesi için bir adet numune Leopard 2 model tankın verilmesini kararlaştırdı.
ÖNCEKİ HABER

Okuyan arkadaşına iş buldu

SONRAKİ HABER

Mültecilerin yaşamı beyaz perdeye yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa