19 Ekim 1999 21:00

İsveç'te faşist terör yükseliyor

Avrupa'nın birçok ülkesinde ırkçı faşist partiler oy oranlarını artırmaya devam ederken, faşist örgütlenmeler sendikacı ve aydınlara yönelik...

Paylaş
İsveç'te faşist terör yükseliyor
İsveç'te faşistler planlı cinayetler serisine devam ediyorlar. Önce mektup göndererek kurbanlarına öldürüleceklerini bildiren Neonaziler, ardından kurbanlarının kapılarına kadar giderek suçsuz insanları kurşun yağmuruna tutuyorlar. Son olarak, sendikacı Björn Söderberg'in geçtiğimiz hafta katledilmesi üzerine, İsveç Adalet Bakanı Laila Freivalds bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Freivalds'ın açıklamasında, "Ülkede siyasal terör baş göstermiştir" sözlerini kullanması, işin ciddiyetinin resmi ağızdan onaylanması olarak kabul ediliyor.
Sendikacı Söderberg'in öldürülmesiyle, faşist saldırıların kurbanlarının sayısı beşe yükseldi. Üç silahlı faşist tarafından evinin kapısında vurulan Söderberg, daha önce, Nazilerin sendikalara sızdıkları yönünde kamuoyunu uyarmıştı. Söderberg'in uyarısının ardından, Nazilerin dergisi "Info 14"de ve Nazilerin internet sayfalarında Söderberg'in fotoğrafı ve adresi yayınlanarak, sendikacı faşist katillere hedef gösterildi. İsveç'te "saydamlık" ilkesi gereği, her vatandaş, adres ve fotoğrafları nüfus dairelerinden ücretsiz olarak kolaylıkla edinebiliyor.
Gazetecilere de saldırdılar
Faşistler yaklaşık iki ay önce de gazeteci bir çiftin arabasına bomba yerleştirmişler ve meydana gelen patlamada kadın gazeteci yara almadan kurtulurken, eşi ağır yaralanmıştı. Suikasta uğrayan gazeteci çift, faşistlerin sahibi oldukları bir kaset firmasının, Avrupa genelinde ırkçı müzik parçalarını toplayarak İsveç'te pazarladıklarını ve böylece faşist faaliyetlerin büyük bölümünü finanse ettiklerini ortaya çıkarmışlardı.
Yayınlarında sosyal demokrat İsveç hükümetine savaş açtıklarını duyuran Neonaziler, 28 Mayıs'ta soydukları bir bankadan 800 bin mark çalmışlar ve iki İsveç polisini öldürmüşlerdi. Faşistlerin, son zamanlarda, başta antifaşistler olmak üzere pek çok kişinin adres fotoğraflarını topladıkları belirtiliyor. Anti-antifaşist anlamına gelen "Anti-AFA" adlı bir eylem grubu oluşturan Neonazilerin terör dalgası ülkede panik yaratmış durumda.
Hükümet yasaklamıyor
İsveç sendikalarının, aşırı sağcı örgütlerin yasaklanması yönündeki talepleri ise, hükümet cephesinde kabul görmedi. "Yasaklamak çok mantıksız" diyen İsveç Adalet Bakanı Freivalds, yasaklandıkları takdirde, aşırı sağcıların seslerini daha da yükselteceklerini söyledi. Freivalds, bugüne kadar faşistlerin palazlanmalarına göz yuman polis ve adli makamların etkili çalışmaları ile sorunu çözeceklerini ileri sürdü.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kıbrıs'ta dostluk deklarasyonu

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa