19 Ekim 1999 01:00

Öğretim üyelerinden

   Ankara Üniversitesi'ne dava

Paylaş
Öğretim üyelerinden
   Ankara Üniversitesi'ne dava
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD), Ankara Üniversitesi (AÜ) Veteriner Fakültesi'nin tarihsel değeri olan binalarında yapılan onarım ve yeni düzenleme çalışmalarının durdurulması için dava açtı.
TÜMÖD Genel Başkanı Prof. Dr. M. Tahir Hatiboğlu, yaptığı açıklamada, Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası'na aykırı olarak Veteriner Fakültesi'nin tarihsel değeri olan binalarında "izinsiz onarım ve yeni düzenleme çalışmaları yapıldığını" söyledi.
Hatiboğlu, Kültür Bakanlığı'nın söz konusu binaları 1994 yılında tarihi eser olarak tescil ettiği ifade ederek, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nün yaptığı işlemlerin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı olduğunu savundu.
Yapılan işlemlerin durdurulması için, AÜ Rektörlüğü aleyhine Ankara 1. İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını belirten Hatiboğlu, bu konudaki gelişmeleri TÜMÖD Genel Sekreter Yardımcısı ve AÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Özkul'un takip edeceğini kaydetti. Hatiboğlu, şöyle dedi:
"Tabiat varlıklarının korunmasında hassas olması gereken üniversitelerin, yasalara aykırı davranmasını doğru bulmuyoruz. Ayrıca, Türkiye'de ilk kez üniversite binalarının tavanı özel şirketlere kiralanmaya başlamıştır. 5000 dolar karşılığında, bu tarihi binaların çatıları Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'ye kiraya verilmiştir. Binaların çatılarına 5000 dolar karşılığında anten diktirilmesi, üniversitelerin nasıl tüccarlaştığını gösteriyor. Bunu da doğru bulmuyoruz."
ÖNCEKİ HABER

Yeni akademi için 'Akademi' bülteni

SONRAKİ HABER

What will happen if severance pay is transferred to a fund?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa