Tren kazasında bilanço ağırlaşıyor

Londra yakınlarındaki Ladbroke Grove bölgesinde önceki gün iki trenin çarpışmasıyla meydana gelen kazada ölü sayısının 90'a çıkmasından endişe ediliyor.

Tren kazasında bilanço ağırlaşıyor
İngiltere'nin başkenti Londra'daki ana tren istasyonlarından Paddington yakınlarındaki Ladbroke Grove bölgesinde önceki gün iki trenin çarpışmasıyla meydana gelen kazada ölü sayısının 90'a çıkmasından endişe ediliyor.
Great Western adlı şirkete ait Cheltenham'dan gelen bir yolcu treniyle, Batı İngiltere'de bulunan Whilshire bölgesine sefer yapan Thames şirketine ait bir banliyö treninin çarpışmasının ardından enkazdan çıkarılan ölü sayısı 26 olarak açıklanırken, İngiltere'deki gazetelerin dünkü baskılarında enkazın kaldırılmasından sonra ölü sayısının 90'a kadar çıkabileceğine dikkat çekildi. Kaza kurbanı yüzlerce kişinin Londra'daki çeşitli hastanelerde ağır yanıklar ve duman zehirlenmesi nedeniyle tedavileri sürerken, 50 kişinin durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı.
Scotland Yard saklıyor
Dün sabah kaza noktasında yeniden başlayan enkaz kaldırma çalışmaları sonucunda çok sayıda cesedin bulunabileceği belirtiliyor. Kaza ile ilgili soruşturmada; sinyalizasyonda meydana gelen bir teknik arıza, makinistlerin kırmızı ışığa aldırmamaları ve trenlerde bulunan otomatik uyarı sisteminin çalışmaması ihtimalleri üzerinde duruluyor. Kazanın meydana gelmesinden saatllerce sonra bile ölü sayısı hakkında net bir rakam açıklanmazken İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard, olayın ayrıntılarını gizlemeye devam ediyor.
Özelleştirmeden sonra
İngiltere'de demiryollarının özelleştirilmesinden sonra son üç yılda meydana gelen üçüncü büyük tren kazası, özelleştirmenin demiryollarında can güvenliğini ortadan kaldırdığını gösterdi.
Uzmanlar, demiryollarının işletme, güvenlik, bakım ve onarım gibi birimlerinin ayrı ayrı şirketlere satılmasının koordinasyonda yarattığı ciddi bozukluğa işaret ederken, Tony Blair başkanlığındaki özelleştirmeci İşçi Partisi hükümeti, uyarılara kulak asmıyor.
www.evrensel.net