12 Eylül 1999 21:00

Okullar açılıyor, devlet bakıyor

Ders zili bu sabah çalıyor. 15 milyon öğrenci ve 500 bini aşkın öğretmen için 16 Haziran tarihine kadar devam edecek olan yeni bir eğitim öğretim yılı başlıyor.

Paylaş
Okullar açılıyor, devlet bakıyor
1999-2000 öğretim yılı, Marmara Bölgesi'ni etkileyen depremde aralarında 200'e yakın öğretmen ve öğrencinin de bulunduğu binlerce kişinin yaşamını yitirmesi nedeniyle yaslı açılacak. Açılış törenleri, sade bir şekilde gerçekleştirilecek ve 15 milyon öğrenci ile 500 bini aşkın öğretmen, ders başı yapacak.
1999-2000 öğretim yılı Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun da katılacağı, Yalova'daki 75. Yıl Ziya Gökalp ve 75. Yıl Mehmet Akif Ersoy ilköğretim okullarında yapılacak törenlerle açılacak.
Öğretim yılının ilk yarısı 28 Ocak 2000'de tamamlanacak. Öğrenciler 29 Ocak-13 Şubat günleri arasında tatil yapacak ve öğretim yılının ikinci yarısı 14 Şubat'ta başlayacak. 1999-2000 öğretim yılı 16 Haziran'da tamamlanacak.
Kalabalık sınıflar
Öğretim yılının açılması ile birlikte yaklaşık 1.5 milyon öğrenci ilköğretimin birinci sınıfına başlayarak, okulla tanışacak. Önceki yıllarda yaşanan kalabalık sınıflar sorunu, bu öğretim yılında da birçok merkezde yaşanacak. Çok sayıda öğrenci Urfa, Batman ve Adana'da 80'er, Diyarbakır ve İstanbul'da 76'şar, Hakkâri, Mardin ve Şırnak'ta da 70'er kişilik sınıflarda eğitim yapmak zorunda kalacak. Yaklaşık yarım milyon öğrenci, taşımalı eğitim uygulaması kapsamında, merkezlerdeki okullara taşınacak.
Sınıf geçmek zorlaştı
Ortaöğretim kademesinde de bu yıl pek çok yenilik uygulamaya girecek. Fen lisesi, süper lise ve anadolu güzel sanatlar liselerine bu yıl başlayacak öğrenciler için sınıf geçme biraz daha zorlaştı. Bu kurumlarda yıl sonu not ortalaması ile sınıf geçme notu, 2 yerine 3 olacak. Bu kurumlara başvuru koşulları da ağırlaştırılırken, fen liselerine başvurularda öğrencilerin yıl sonu not ortalaması 4 olması gerekecek. Ayrıca fen liselerinde yatılılarla birlikte gündüzlü öğrenciler de girecek. Lise öğrencileri, seçmeleri halinde bu yıldan itibaren vatandaşlık ve insan hakları dersini okuyacak. Özel liselerde de karma eğitime geçilecek, kız veya erkek liseleri tarihe karışacak.
Öğretmenler atanamadı
Öğretmenler bir öğretim yılına daha ekonomik sorunlarla girecek ve ek iş yapmaya devam edecek. Derecelerine göre öğretmen maaşları 110 ile 190 milyon arasında değişirken, özellikle büyükşehirlerde yaşayan öğretmenler, geçimini sağlamak için derslerden arta kalan zamanlarını da çeşitli işlerde çalışarak geçirecek. Bakanlık, öğretim yılının açılışına kadar 30 bin öğretmen alımı gerçekleştirmeyi planlarken, Devlet Memurluğu Sınavı'nda yaşanan karmaşa nedeniyle, başvurular ancak sonuçlanabildi.
Atamaların, eylül ayının son haftasında gerçekleştirilmesi beklenirken, yeni öğretmenlerin göreve başlaması ekim ayının ortalarına kadar sürebilecek. Bu arada öğretmen atamalarında da yeni bir sistem uygulamaya girdi. Norm Kadro Yönetmeliği kapsamında, gelecek dönemden itibaren, ihtiyaç duyulmayan bir bölgeye atanmak isteyen ya da derse giremeyen öğretmenlere, ücretsiz izin verilecek.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Üretici pamuktan niye kaçıyor?

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa